3. Candida albicans. Lielais plāns - kā sev palīdzēt
Piecu rakstu sērijas sākums te 1. Candida albicans. Kāpēc tā savairojas
Šis ir visai garš raksts, jo lasītāja ērtībai visi galvenie praktiskie aspekti salikti vienuviet.
Bieži cilvēki
izvēlas vairākus līdzekļus, kas darbojas dažādos veidos un ko lieto vienu pēc
otra ar domu vājināt Candida sēni dažādos tās dzīves posmos. Bieži izvēlētās
metodes jāizmanto vairākus mēnešus.
Lielais plāns ietver organisma iekšējās mikrofloras sakārtošanu un stiprināšanu, kas ilgtermiņā palīdzēs mazināt Candida izpausmes. Tam nolūkam nepieciešama divēja pieeja - vispirms jāpadara vājāka patogēnā rauga sēne un citi nelabvēlīgie mikroorganismi, bet pēc tam jāatjauno un jāstiprina labvēlīgo baktēriju daudzums, kur liela nozīme ir pareizai uztura izvēlei un gremošanas sakārtošanai. Šo iespējams īstenot ar 3 galvenajiem darbošanās virzieniem, kas palīdzēs būtiski ierobežot Candida daudzumu organismā un mazināt nepatīkamos simptomus:
- Diēta
- Probiotiķi
- Dabiski pretsēnīšu preparāti
1. Diēta - nebaro Candida sēni
Pirmais uzdevums ir apturēt rauga sēnes vairošanos. Candida sēne barojas no cukura. Nav jēgas lietot preparātus rauga sēnes mazināšanai, ja nedomājam, ko ēdam. Tātad pirmais solis ietver cukura izslēgšanu no ēdienkartes, kā arī samazināt ogļhidrātu daudzumu – nāksies ierobežot arī graudus, maizi, makaronus, kartupeļus, u.tml., jo tie zarnu traktā tiek sašķelti par vienkāršajiem cukuriem, un tāpat piegādā mielastu Candida ballītei.
Vai vēl sliktāk - ogļhidrāti par cukuriem tiek sašķelti nepilnīgi, un tad tie kopā ar citiem tādiem pašiem brāļiem (nesagremotām olbaltumvielām, toksīniem no piesārņotas pārtikas, Candida un citiem mikroorganismiem, utt.) caur neveselu zarnu traktu nonāk asinīs, kur nelūgtie viesi izsauks organisma aizsargreakciju - antivielu rašanos, kas agrāk vai vēlāk pieliks punktu organisma pacietībai, un tiks palaists graujošais autoimunitātes mehānisms.
Atceries par lielo plānu - ļoti svarīgi ir atveseļot zarnu traktu, lai mazinātu zarnu caurlaidību (leaky gut) – lai Candida vairs nespētu nokļūt asinīs. Gremošanas trakts paliks veselāks, ja izslēgsi no ēdienkartes ēdienus, kas var bojāt zarnas un to sieniņas, kā arī pievienosi vairāk tādus produktus, kas palīdz zarnu sieniņas salabot. Viens no ceļiem ir . dzīvesveids
Tātad diēta ir pats svarīgākais aspekts, lai organismā mazinātu Candida. Jo, kamēr barojam savus raugus ar lietām, kas tiem garšo (cukurs!), citi paņēmieni Kandidozes mazināšanai nebūs efektīvi. Atceries, ka termins Candida albicans nozīmē - Salds un balts? Tas mums pasaka priekšā, kas šai rauga sēnei garšo. Atceries arī to, ka bieži tieši tie ēdieni, kas mums visvairāk kārojas (vienam saldumi, citam šokolāde vai bulciņas, utt.), mūsu veselībai īstenībā dara sliktu. Jo tad jau uz komandtiltiņa stāv Kāds cits mūsos (šoreiz - Candida sēne), nevis mēs paši esam situācijas noteicēji.
Lai gūtu būtiskus simptomu uzlabojumus, raugus mazinoša diēta būtu jāievēro 3-6 mēnešu garumā, bet labas izmaiņas sāksi pamanīt jau ātrāk.
Būtībā, noklusējot mēs runājam par diētām bez graudiem - piemēram, Paleo diētu, kas izslēdz pienu, graudus un pārstrādātus produktus, vai Specifisko ogļhidrātu diētu (SCD/), kas izslēdz lielāko daļu ogļhidrātu.
Ko nedrīkst ēst:
- Neēst rafinēto cukuru un visus produktus, kas to satur. Tai skaitā
mākslīgos saldinātājus, kļavu sīrupu, šokolādi. Stēvija vai ksilitols ir labi
cukura aizvietotāji
- Ogļhidrātus – jo tie organismā tiek sašķelti par monosaharīdiem un ir
barība Candida sēnei
- Nelietot pienu un tā neraudzētos produktus, jo piens satur laktozi – piena cukuru (bet
drīkst lietot Gī sviestu, kā arī kefīru un dabisko jogurtu, kur fermentācijas
procesā laktoze jau sašķelta). Konvencionāli ražotajā pienā būs arī antibiotikas, kas dotas lopiem
- Nelietot produktus, kas var saturēt raugus, sēnes, pelējumu – sierus,
žāvētus augļus, melones, zemesriekstus, sēnes, kukurūzu, rudzus
- Etiķi saturošus produktus – etiķi, sojas mērci, Vorčesteras mērci, marinētus
gurķus, vaniļas ekstraktu
- Nelietot produktus, kas var izraisīt pārtikas alerģijas (glutēnu, pienu, soju, u.c. atkarībā no individuālajām reakcijām)
- Augļi – labāk neēst vispār pirmās 3-4 nedēļas. Ja nevar bez augļiem nekādi, tad vismaz atteikties no āboliem un
vīnogām
- Hot-dogi, Salami, pārstrādāti produkti, gatavās pusdienas
- Raugu saturošu maizi un konditorejas izstrādājumus
- Pārstrādātu pārtiku, kas satur mākslīgās krāsvielas, garšas pastiprinātājus,
konservantus
- Alkoholu
Vairāk info te http://www.thecandidadiet.com/foodstoavoid.htm
Ko drīkst ēst:
- Vistas gaļa, tītara gaļa, liellopa gaļa, zivs
- Lapu dārzeņi
- Zaļie dārzeņi
- Zaļumi, garšaugi
- Sakņu dārzeņi
- Tomāti
- Kvinoja, amarants, prosa
- Pupas
- Lēcas
- Brūnie rīsi
- Gī sviests
- Ogas
- Stēvija vai ksilitols
- Probiotiskās baktērijas saturoši produkti – skābi
kāposti, fermentēti dārzeņi, raudzētie piena produkti (kefīrs, skābs krējums, jogurts u.c.)
- Prebiotiķus saturošie produkti – sīpoli, ķiploki,
artišoki, puravi, cigoriņu sakne, lēcas, banāni (ne līdz galam gatavi), pieneņu
lapas u.c.
- Nesaldināta dzērveņu sula veido Candida nedraudzīgu vidi
Vairāk informācijas meklē šeit http://www.thecandidadiet.com/foodstoeat.htm
Tātad, lai mazinātu Kandidozes izraisītos nepatīkamos simptomus, lielākā uzmanība būs jāvelta tam, ko ēdam (bet nevajadzētu), kā arī tam, ko vēl neēdam (bet vajadzētu). Kopumā Candida diēta, gādājot par labajām baktērijām, palīdz regulēt apetīti un mazināt kāri pēc ogļhidrātiem un cukura. Jo tieši Candida sēne ir tā, kas paģēr Tev piegādāt tai saldo barību. Pamazām, sākot ieviest labās izmaiņas uzturā, ar laiku būs iespējams atgūt kontroli pār Candidas vēlmēm.
Bet īstenībā - nemaz nav tādas speciālas Candida diētas. Viss, ko darīsi, lai sakārtotu savu uzturu, palīdzēs risināt ne tikai Candida radītās problēmas, bet tas tikpat labi darbosies uz visu zarnu traktu, tā mikrofloru un veselību kopumā. Tas būs pievienotais bonuss Tavām rūpēm par sevi. Jo nevar jau strikti nodalīt, kurš simptoms organismā un kur sākas/beidzas tieši no Candida savairošanās un kurš - no citiem patogēnajiem mikroorganismiem, toksīnu klātbūtnes utt. Jo mūsu ķermenis ir brīnumaini gudra bioķīmiskā mašīna, kur viss ir savstarpēji saistīts un viss visu ietekmē.
Bez diētas ir arī daudz citu ieteikumu, kas var palīdzēt atbrīvoties no Candida radītajiem simptomiem.
2. Probiotiķi
Svarīgi spēcināt labās baktērijas organismā. Sāc ar probiotiķiem – lai gan tie paši Candida sēni nenogalina, tie veido raugu augšanai nelabvēlīgus apstākļus, tādā veidā lēnām veicinot to pašiznīkšanu. Probiotiķi ir galvenie spēlētāji šajā procesā, taču tikai ar tiem arī nepietiks, lai iznīdētu rauga sēni.
Lieto 25-100 miljardus CFU (colony-forming units) jeb kolonijas veidojošās vienības (KVV) labo baktēriju Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bifidum, Lactobacillus plantarum un citu baktēriju celmus saturošus probiotiķus.
Neaizmirsti arī ar labajām baktērijām bagātus pārtikas produktus - fermentētus dārzeņus, skābus kāpostus, kefīru u.tml. Viena ēdamkarote skābu kāpostu satur 100 reizes vairāk labo baktēriju nekā vesela pudele dārgāko probiotiķu. Tomēr jāpiezīmē, ka te viedokļi dalās - ir ārsti (Amy Mayers) kas iesaka ar skābiem kāpostiem uzreiz neaizrauties, ja Candida simptomi ir ļoti izteikti un bez tam ir arī citas gremošanas trakta problēmas (piemēram, SIBO jeb Small Intestine Bacterial Overgrowth). Vislabāk tad tos iesākt lietot uzmanīgi un ieviest uzturā pakāpeniski.
Zemāk kā piemēri uzskaitīti daži ASV un UK ražotie probiotiķi. Ņem vērā, ka šie ir kvalitatīvi probiotiķi, - ar šo informāciju dalās pieredzējuši uztura un funkcionālās medicīnas speciālisti Amerikā un Eiropā, un es to uzticu arī Tev.
- Klaire Labs: Ther-Biotic Complete, Ther-Biotic Detox (www.klairelabs.com)
- Kirkman Labs: Super Pro-Bio Gold (www.kirkmanlabs.com)
- Custom Probiotics (www.customprobiotics.com)
- ThreeLac www.globalhealthtrax.com
- VSL3 satur 450 miljardus baktēriju www.vsl3.com
- Primal Defense www.gardenoflife.com sākt ar puskapsulu dienā, katras 2 nedēļas palielināt devu par puskapsulu, kamēr sasniegtas 6 kapsulas. Turpināt 6 kapsulas dienā 90 dienas
- Lactobacillus GG - Culturelle ražo VRP www.lactobacillusgg.com
- Sacchromyces boullardi ir labais raugs, kas pats nespēj kolonizēties zarnās, bet, ceļojot cauri zarnām, tas veicina sekretoro imūnglobulīnu (SIgA) izstrādi, kas traucē Candida sēnei piestiprināties pie zarnu sieniņām, tādā veidā palīdzot imūnsistēmai pamazām iznīdēt Candida. Drīz pēc tam, kad pārtrauc šo labo raugu lietot, tas pats atstāj organismu. Taču šis ieteikums nederēs tām/tiem, kas ir jutīgi uz raugiem vai jau ir rauga alerģija. Tad ar šo preparātu jānogaida vismaz pāris nedēļas, kamēr tiek veikti citi pasākumi Candida mazināšanai. Tad Sacchromyces boullardi sākt lietot lēnām un uzmanīgi. Piemēram, Kombucha ir fermentēts dzēriens, kas satur Sacchromyces boullardi, tomēr Body Ecology diētas autore Donna Gates neiesaka Kombucha, jo tas var saturēt cukurus, ja nav līdz galam fermentēts, kā arī dzīvos raugus, kas palīdz uzturēt Candida.
- Candea Bio-Kult - satur 7 dažādas probiotiskās baktērijas, greipfrūtu sēklu ekstraktu un ķiploku
- Bio- Kult - satur 14 dažādu baktēriju celmus, tai skaitā augsnes baktērijas Streptococcus thermophilus, katra kapsula satur 2 miljardus KVV baktēriju, kas ir ekvivalents 10 miljardiem KVV uz 1 gramu produkta
- Dr Mercola Premium Supplements Complete Probiotics - satur 10 baktēriju celmus un 70 miljardus KVV
Plašāks probiotiķu apskats šeit http://www.thecandidadiet.com/list-of-probiotics/
Latvijā ražotu vai Latvijas aptiekās nopērkamu probiotiķu nelielais saraksts (nav izsmeļošs):
- Lacto Seven - 1 tablete satur 1 miljardu 7 dažādu pienskābo un bifidobaktēriju celmu KVV (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum, Streptococcus thermophilus), kā arī šķiedrvielu inulīnu un D vitamīnu. Inulīns, kas ir dabiska šķiedra, palīdz pienskābajām baktērijām piestiprināties pie zarnu sieniņām, vairoties un funkcionēt.
- Gefilus Plus 1 kapsula satur 5 miljardus Lactobacillus rhamnosus GG KVV. Nesatur piena proteīnus, laktozi un glutēnu.
- Coral Probiotic un Coral probiotic Junior - abi produkti satur prebiotiķi inulīnu no cigoriņiem un probiotiskās kultūras Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium longum (pieaugušajiem) vai Bifidobacterium lactis (bērniem). Ieteicamā diennakts deva satur 5 miljardus lakto un bifido baktēriju un 50 mg inulīna
- Linux - satur probiotiskās baktērijas Lactobacillus acidophilus (species L. gasseri), Bifidobacterium infantis un Enterococcus faecium. Katra cietā kapsula satur tikai 12 miljonu KVV. Citas sastāvdaļas: laktoze, kartupeļu ciete, dekstrīns un magnija stearāts
- Lactobex - Viena 1 g paciņa satur ne mazāk kā 1,0 miljardu pienskābo un bifidobaktēriju kolonijas formējošās L. acidophilus, B. longum, S. thermophilus, B. lactis, L. rhamnosus. Žēl, ka visu sabojā pārējās sastāvdaļas - dekstroze, fruktooligosaharīdi, apjoma palielinātājs: polidekstroze; pretsalipes viela: mikrokristāliskā celuloze; stabilizētājs: ksilīts; kukurūzas ciete, piena aromatizētājs, pretsalipes viela: silīcija dioksīds; vaniļas aromatizētājs, piena sūkalas un laktoze. Tātad šis produkts ir nesavietojams ar diētu Candida un disbakteriozes mazināšanai, jo bagātīgi satur ogļhidrātus (cukurus, cieti, laktozi). Ražots Grindex, Latvija.
- Neko labāks par Lactobex nav arī Lactobex baby, kas bagātināts ar sintētiskiem vitamīniem
- Lactobex strong - labākais no 3 Grindex produktiem (taču ne ideāls) - 1 kapsulā satur 7 miljardus 6 dažādu celmu pienskābo un bifidobaktēriju (Streptococcus thermophilus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium bifidum). Papildus sastāvdaļas - fruktooligosaharīdi; apjoma palielinātājs: hidroksipropilmetilceluloze (E464); kukurūzas ciete; maltodekstrīns; L-askorbīnskābe; pretsalipes viela: magnija stearāts; krāsviela: titāna dioksīds.
- Jogurt Olainfarm - pārsteigta uzzinu, ka ražotāja valsts ir Kanāda. Produkts satur laktozi, piena sūkalas un soju. Arī Jogurta kultūru Rosell-94 (Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus), Lactobacillus rhamnosus Rosell-11, taču baktēriju KVV produktā nav norādītas.
- Liveo Baby - Katrs Liveo baby maisiņš satur vismaz 500 miljonus bifidobaktēriju kolonijas veidojošās vienības (KVV) Bifidobacterium BB-12. Palīgvielas: frukto-oligosaharīdi un silīcija dioksīds. Ražots Latvijā.
- Latvijā reģistrētos probiotiķus var apskatīt Pārtikas un Veterinārijas dienesta Uztura bagātinātāju reģistrā. Ierakstot datu bāzes meklētājā "Probiot", izlec vien 19 produkti. Ātri atverot pāris no tiem, aina veidojas visai bēdīga - papildus baktērijām tie satur ne vien cieti, soju, laktozi, cukurus, bet pat ksantāna sveķus un palmu eļļu. Redzu, ka te būtu vajadzīga pamatīgāka izpēte.
Salīdzinot Amerikā vai Lielbritānijā ražotos probiotiķus ar tiem, kas pieejami Latvijā, ievēro ne tikai cenu atšķirības, bet rūpīgi izpēti sastāvu. Var sanākt, ka Latvijā tik un tā dārgi samaksājam par nelielu koncentrāciju probiotisko baktēriju, bez tam klāt dabūnam veselu klāstu vielu, kas Candida diētā nemaz nav vēlamas. Un svarīga ir ne tikai viena baktēriju veida koncentrācija, bet arī baktēriju celmu dažādība - jo dažādākas baktērijas produktā ir, jo plašākā spektrā tas spēs strādāt organismā. Ideāli, ja klāt ir arī augsnē dzīvojošas baktērijas (Soil based organisms), kā, piemēram, Streptococcus thermophilus.
3. Pretsēnīšu preparāti - augi, kas spēj iznīcināt Candida
Tā kā Candida spēj iegūt rezistenci pret zālēm, ko parasti lieto tās novēršanai, tad prātīgi būtu izvēlēties dabiskus līdzekļus.
- Greipfrūtu sēklu ekstrakts (Citrosept – pieejams Latvija aptiekās, lietot, kā norādīts)
- Ķiploks – svaigs vai tablešu veidā
- Oregano (raudenes) eļļa, Krustnagliņu eļļa - abas minētās eļļas spēj nogalināt dažādus organismā mītošos parazītus un sēnes, tai skaitā Candida. Lieto dažus pilienus iekšķīgi kopā ar kokosriekstu eļļu. Tā kā šīs ēteriskās eļļas ir ļoti spēcīgas savā darbībā, Dr Josh Axe tās iesaka lietot ne ilgāk kā 10 dienas pēc kārtas.
- Arī lavandas ēteriskā eļļa aizkavē Candida sēnes augšanu un ir efektīva infekcijas izplatības aizkavēšanā.
- Kokosriekstu eļļa - šo kopā ar krustnagliņu eļļu lieto Kandidozes mazināšanai mutes dobumā. 3 pilienus krustnagliņu eļļas kopā ar ēdamkaroti kokosriekstu eļļas skalina mutē 20 min. Kokosriekstam piemīt antimikrobu iedarbība – kaprilskābe (caprylic acid) ir kokosriekstos esoša taukskābe, kas nogalina raugus, baktērijas un vīrusus, sacaurumojot un noārdot to šūnu sieniņas. Lietot uzturā svaigu kokosriekstu un kokosriekstu pienu ir laba doma.
- Laurīnkābe (lauric acid) ir vēl viena taukskābe, ko izdala no kokosriekstu eļļas un kas arī spēj iznīdēt raugus, baktērijas un vīrusus. Komerciāli produkti, kas satur laurīnskābi, ir Lauricidin un Monolaurin. Monolaurīna un lauricidīna pretsēnīšu, petvīrusu un antibakteriālo iedarbību atklāja Prof. Jon J. Kabara. Lauricidīns izšķīdina vīrusa aizsargplēvīti, kas to organismā pasargā, tādā veidā dodot iespēju organismam pašam atbrīvoties no vīrusa. Lauricidīns spējot inaktivēt tādus mikroroganismus kā Influenza vīrusu, pneimovīrusu, Listeria, Streptococci, Staphylococcus, Helicobacter pylori un citas baktērijas.
- Berberīns. Oregonas vīnogu sakne (Oregon grape root) - satur berberīnu - alkaloīdu, kas organismā labi iedarbojas uz lēnu gremošanas traktu, elpceļiem un infekcijas slimībām. Lietot tējas vai tinktūras veidā
- Olīvu lapu ekstrakts – antioksidanta īpašības, kā arī satur vielas (oleuropein), kas spēj iznīcināt Candida
- Artemisia - plaša spektra pretsēnīšu iedarbības augu preparāts
- Indiāņu ugunskoka miza (Indian fire tree bark) – no tās gatavo tēju
Visus minētos preparātus lietot, kā norādīts uz iepakojuma. Bez tam jāatceras, ka te minētie vai citi preparāti noteikti nav jālieto visi vienlaicīgi. Berberīnu un Oregano eļļu saturošie preparāti būs ar ļoti spēcīgu iedarbību. Sāc ar vienu un vēro organisma reakciju.
Homeopātiskais preparāts
Candida (tas gan nav iegūts no augiem, bet no pašas Candida sēnes, tās
sākotnējo tinktūru atšķaidot un potencējot) lietojams zemā potencē, piemēram 6C
vai 30C, kursa veidā.
Ņem vērā, ka šajā rakstu sērijā norādītajiem un attēlā redzamajiem probiotiķiem, augu preparātiem, pārtikas piedevām un vitamīniem ir informatīva un ilustratīva nozīme - tie doti tikai kā piemēri. Pirms šādu vai līdzīgu preparātu lietošanas ieteicams konsultēties ar savu ārstu vai veselības aprūpes speciālistu.
Citi ieteikumi
- vispirms ārsta uzraudzībā būtu jāpārtrauc lietot antibiotikas, steroīdus saturošas zāles, hormonu preparātus vai citus imunitāti nomācošus un hormonālo sistēmu ietekmējošus medikamentus
- nelieto apspīlētu apakšveļu
- iespēju robežās nelieto higiēniskos tamponus, jo tie sevī uzsūc labās pienskābās baktērijas, izmainot līdzsvaru makstī, dodot iespēju savairoties Piena sēnei
- neej karstā vannā, kad infekcija ir aktīva
- izmanto kefīru ārējām aplikācijām – pirms gulēšanas apsmērē ārējos dzimumorgānus ar kefīru, ļauj tam nožūt un kefīrā esošajām labajām baktērijām dod iespēju pa nakti lokāli atveseļot mikrofloru
- sievietes nereti izmanto arī kefīrā samērcētus tamponus (vagināli) un atrod tos par efektīviem. Šajā gadījumā ar tamponu makstī tiek ievadīts liels labo baktēriju daudzums, un izņēmuma kārtā tā lietošana ir pieļaujama
- apmazgāšanās ar sodas ūdeni var palīdzēt mazināt dedzinošo sajūtu
- ieteikumus imunitātes stiprināšanai lasi nākamajā rakstā
Lai ko Tu izvēlētos no piedāvātajiem ceļiem - diētu, probiotiķus, pretsēnīšu preparātus vai homeopātiju, vai varbūt darbosies visās jomās, Tavs organisms noteikti pamanīs sākušos revolūciju ceļā uz veselību. Taču svarīgi ir ne vien Candida daudzumu ierobežot, jāatceras, ka tikpat svarīgi ir gan atmirušo rauga sēni, gan tās atmiršanas procesā radušos toksīnus no organisma izvadīt. Nākamajā rakstā lasi, kā palīdzēt savam organismam vieglāk izdzīvot tik būtisku attīrīšanās periodu.
Lasi tālāk te 4. Candida albicans. Kas notiek, kad Candida atkāpjas
Rakstā izmantoto literatūru atradīsi beidzamajā šīs rakstu sērijas daļā
Silvija ĀBELE, PhD, Homeopāte, GAPS konsultante, CEASE terapeite