2. Candida albicans. Simptomu riņķa dancis jeb kāpēc zāles nepalīdz
Piecu rakstu sērijas sākums te 1. Candida albicans. Kāpēc tā savairojas
Attēls no http://www.cdc.gov/drugresistance/pdf/ar-threats-2013-508.pdf
Candida infekcijas jeb Kandidozes simptomi
1) Vaginālas kandidozes jeb Piena sēnes infekcija sievietēm izpaužas kā:
- balti, biezi izdalījumi
- dzimumorgānu nieze
- dedzinoša sajūta
- nepatīkamas sajūtas urinējot
- urīnceļu
iekaisumi
- nieze tūpļa zarnas apvidū
- hronisks vaginīts
- u.c.
Lai gan par Piena sēni sauc vaginālas Kandidozes infekciju, terminu Piena sēne esam pieraduši lietot plašāk - tātad arī citos gadījumos, kad runājam par Candida infekciju organismā. (Tāda ir mana sapratne.)
2) Retāk, bet iespējama arī vīrišķo dzimumorgānu infekcija (balanitis – dzimumlocekļa galviņas priekšādiņas iekaisums), kas izpaužas kā:
- nieze
- sāpes
- apsārtums
- mitrums
Iespējamie cēloņi šajā gadījumā - infekcija iegūta dzimumkontaktu ceļā, kontraceptīvo krēmu vai veļas pulvera radītais ķīmiskais kairinājums
3) Orālā (mutes)
kandidoze:
- balts mēles aplikums
- balti pleķi/jēlumi mutes gļotādā
- slikta elpa
4) Tā kā organismā visas orgānu sistēmas ir saistītas, Candida infekcijas simptomi var izpausties daudzos un dažādos veidos teju jebkurā organisma sistēmā:
- izteikta kāre pēc cukura, saldumiem un ogļhidrātiem
- nagu un ādas iekaisumi un infekcijas
- ādas problēmas – ekzēma, psoriāze, nātrene, izsitumi
- galvas ādas sēnīte
- nogurums, hronisks nogurums, nespēks, fibromialģija
- gremošanas problēmas – vēdera pūšanās, caureja vai aizcietējumi, krampji
- autoimūnās saslimšanas – Hašimoto tireoidīts, reimatoīdais artrīts, čūlainais kolīts, vilkēde, psoriāze, multiplā skleroze u.c.
- grūtības koncentrēties, slikta atmiņa, fokusa zudums, uzmanības deficīta sindroms (UDS), uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms (UDHS)
- aizkaitināmība, garastāvokļa maiņas, uztraukums, depresija
- izteiktas sezonālas alerģijas, astma
- aizlikts deguns vai deguna tecēšana, ilgstošs klepus
- pārtikas alerģijas – pret pienu, glutēnu, olām, kukurūzu u.c.
- pazemināts libido
- hormonu disbalanss – viens no Candida dzīves cikla blakusproduktiem spēj imitēt (mimic) estrogēnus, kas var izjaukt hormonālo līdzsvaru
- premenstruālais sindroms PMS
- locītavu sāpes
- vāja imunitāte
- ...
Kā mazināt Kandidozes izpausmes – pieejas filozofija
Kā minēju raksta sākumā, Candida ir tikai viena no daudzajiem mikroorganismiem, kas, kamēr organismā ir no dabas paredzētajā daudzumā, tikmēr tā mums nekaitē, bet dzīvo un strādā, lai uzturētu mūsu organisma homeostāzi jeb līdzsvaru. Tātad katrā no mums labdabīgā Candida ir, un pret to nebūt nav jāsāk karš tikai cīņas pēc. Uztraukties sākam tad, kad par sevi liek manīt apgrūtinoši simptomi, kas ir pazīme, ka Candida savairojusies pārlieku daudz, un tad jādara viss, lai Piena sēnes daudzumu atkal normalizētu tikai uz optimāli organismam nepieciešamo.
Atbrīvoties no Candida simptomiem nav ne viegli, ne ātri. Tradicionālās medicīnas pieeja arī šai gadījumā ir vien cīņa ar sekām, tāpēc ģimenes ārsts vai ginekologs, visticamāk, piedāvās lietot zāles (sintētiskus pretsēnīšu preparātus), kas uz neilgu laiku lokālos simptomus var uzlabot. Taču pēc laika Candida organismā atkal saņemas, un viss riņķa dancis sākas no gala. Jo šī viltīgā rauga sēne spēj pielāgoties apstākļiem, un vairs nereaģēt uz zālēm vai kādiem līdzekļiem. Bieži lietotie Nystatin un Diflucan (Fluconazole) u.tml. zāles svecīšu veidā var radīt rauga rezistenci, un spēcīgāki raugi vairs nereaģēs un šādu preparātu lietošanu nākotnē.
Par šo visu gan neuztraucas zāļu ražotāji, apgalvojot: „Efektīvai piena sēnes ārstēšanai būtu jāizvēlas ārsta ieteikti medikamenti,” un „modernie medikamenti piena sēnes ārstēšanai ir lietošanai ērti un tiem nav blakus parādības.” Atstājot medikamentu ražotājus maldīties viņu pašu izveidotajās teorijās un zāļu pārdošanas mājas lapās, mēs turpinām domāt un rīkoties, nevis kā avis „paļauties uz ārsta ieteikto, jums piemērotāko ārstēšanās metodi.”
Saprotot, ka Candida simptomi ir vien sekas garākai procesu un sakritību ķēdei organismā, seku dzēšanas vietā pareizāk būtu domāt par cēloni un jautāt - Kāpēc Candida darījusi par sevi zināmu, un kāpēc tieši šobrīd? Bieži saku, ka slimība organismā ir loģiska un nekad nav nejauša. Tā nerodas no zila gaisa, bet ir radusies organismā, kad tam ilgstoši esam kādā veidā darījuši pāri. Labā ziņa ir, ka arī veselība organismā ir loģiska un, patiesībā, ir dabiskāks stāvoklis nekā slimība. Ja organisms ir spējis slimības izpausmes radīt, tam tātad ir arī mehānisms, kā tās mazināt. Mums atliek tikai saprast, kā ķermenim pārstāt darīt pāri un kā palīdzēt atveseļoties.
Tāpēc jautājuma risināšanai jāveido stratēģiska pieeja, un, ja ir vēlme problēmu risināt pēc būtības, jāapbruņojas ar pacietību un jādomā plašāk. Jo, ja zināsim, kādu faktoru kopums ļāvis Candida izpausties tieši tagad, zināsim arī, kā to nepieļaut nākotnē.
Bieži lasām par Cīņu ar Candida, par sēnes iznīcināšanu, nogalināšanu un tamlīdzīgi. Šī kara terminoloģija man pašai nav īsti pieņemama. Labāk izvēlos domāt un rīkoties Ar/Par savu organismu nekā cīnīties Pret. Arī Candida gadījumā. Tā nav radusies nez no kurienes, tās savairošanās ir mūsu pašu dzīvesveida un izvēļu veicināta, bet veselīgā daudzumā ir pat nepieciešama organismā. Cenšoties par varītēm iet uz dueli ar šo visai labdabīgo mikroorganismu, mēs būtībā cīnāmies arī paši pret sevi...
Bet pietiks ar filozofiju (ar to vien vesels nepaliksi), ķeramies pie praktiskām lietām, kā palīdzēt atgūt Candida optimālo līdzsvaru organismā. Un, pat ja divos nākamajos rakstos atradīsi daudz reāli darāmu ieteikumu, kā sev palīdzēt, tomēr tos pielietojot, paturi prātā lielo vadlīniju - ka Candida galvenais cēlonis ir Disbakterioze. Un, kamēr paralēli risināsi šī brīža nepatīkamos simptomus, turi kursu uz zarnu trakta veselību lielā plānā. Un pie abām labajām domām lai ir klāt trešā ceļavējam - viss, ko darīsi, lai notiek ar mīlestību pret sevi un saudzīgu attieksmi pret savu organismu. Jo Tev pieder dabas radīts brīnums savā spējā atveseļoties.
Lasi tālāk te 3. Candida albicans. Lielais plāns - kā sev palīdzēt
Rakstā izmantoto literatūru atradīsi beidzamajā šīs rakstu sērijas daļā
Silvija ĀBELE, PhD, Homeopāte, GAPS konsultante, CEASE terapeite