3/3. Veselība un Medicīna. Tagadne un Nākotne
Es uzdrošinos cerēt, ka tuvākajās desmitgadēs mēs pieredzēsim krasas izmaiņas medicīnā.
Jo arī klasiskā rietumu medicīna beidzot, beidzot nonāk pie tā paša secinājuma, kas alternatīvās medicīnas pasaulē bijis zināms un piekopts kā pati par sevi saprotama pieeja. Vai nav ironiski, ka tikai 2014. gadā viens no progresīvākajiem pasaules ārstiem neirologs Dr Perlmutter saka apmēram šādi: „Medicīnas zinātne tagad straujiem soļiem dodas prom no limitējošā uzskata, ka atsevišķas ķermeņa daļas funkcionē neatkarīgi katra par sevi, lai pieņemtu domu, ka visas šīs sistēmas darbojas vienotā koncertā, lai saglabātu veselību un mazinātu slimību risku...” (sk. video te)
Dr Perlmutter arī apgāž tik daudzos stereotipus attiecībā uz pārtiku – ka tauki ir slikti, bet daudz ogļhidrātu uzturā ir labi, utt. Jo īstenībā ir tieši otrādi. Dr Perlmutter izlolotais jaunais medicīnas žurnāls Brain and Gut, tuvākajās dienās pieredzēs savu pirmo izdevumu. Un mēs vēl pieredzēsim, cik ļoti daudz medicīnā mainīsies, ņemot vērā šīs jaunās atklāsmes.
Un, pateicoties interneta videi, progresu vairs nevar apturēt vienas valsts robežās. Cilvēki un domājošie ārsti mācās ļoti strauji. Teju katrai slimībai pretim interneta vidē (arī Latvijā) var atrast daudzu cilvēku blogus, kur viņi stāsta, kā paši saviem spēkiem atveseļojušies no hroniskām slimībām, pirms tam viļoties ārstos un medicīnas iespējās. Un pārsteidzošā kārtā šie drosmīgie cilvēki atveseļojas, tieši uzgriežot muguru rietumnieciskās domāšanas medicīnai. Un blogu uzsākuši ar domu palīdzēt citiem cilvēkiem. Kā piemēru te varu minēt dažus no šādiem blogiem:
- www.scdlifestyle.com - Celiakija un Kairinātās zarnas sindroms (IBS)
- www.scd.lv - Čūlainais kolīts
- www.thyroid-info.com - Hašimoto hipotireoidīts
- www.hypothyroidmom.com - Hipotireoidīts un grūtniecība
- www.thyroidmom.com - Hašimoto hipotireoidīts
- www.cureendometrisosis.com - Endometrioze
- www.terrywahls.com - Multiplā skleroze
- www.boyconnected.blogspot.no - Autisms
- www.topivesels.lv - Reimatoīdais artrīts
- www.happywhispers.lv/lv/mans-cels - Vēzis
- www.foodmatters.tv/about-us - Hroniskā noguruma sindroms
un daudzus es vēl tikai atradīšu. Un arvien vairāk cilvēku saprot, ka veselība ir viņu pašu rokās (un šķīvjos) nevis paslēpta krāsainu tablešu kastītē. Skaties filmas Hungry for Change reklāmas rullīti un meklē iespējas noskatīties visu filmu. Un nereti cilvēki jau lasījuši un zin vairāk par savu slimību nekā attiecīgais speciālists, kas ieslodzīts savā vecajā prakses modelī.
Ja godīgi – vēl pāris gadus atpakaļ es neuzdrošinājos domāt, ka tas viss iznāks plašumā. Bet cik bezgala liels ir mans prieks, ka tagad par visu, ko mācījos un toreiz paturēju savai zināšanai un tikai klusām stāstīju cilvēkiem, tagad brīvi runā internetā, televīzijā, radio, žurnālos. Un, re, 2013. gadā arī Latviju sasniedz žurnāls „Ko ārsti tev nestāsta”. Un arī Latvijā arvien vairāk cilvēku mostas jaunai attieksmei pret savu veselību. Un gribas cerēt, ka arī www.curantur.lv misija - mudināt cilvēkus domāt un rīkoties pašiem - ir tikai viens no daudzajiem asniņiem, kas cilvēku apziņā augs un vairosies un paliks stiprāki, līdz, sasniedzot pareizo laiku un vietu, un apjomu, liks mainīties arī medicīnai. Pa vecam vairs nevaram, jo prognozes ir visai dramatiskas (tuvākajos 20 gados saslimstība ar vēzi pieaugs par 45%, avots - Dr Lise Alschuler lekcija "The Evolution of Oncology" The Evolution of Medicine Summit 2014). Pa jaunam vēl nemākam, bet es ticu, ka pārmaiņas ir neizbēgamas. Arī mūsu mazajā Latvijā.
Jo medicīna, kāda tā ir šobrīd, sevi strupceļā ieved pati – ar jauniem un jauniem vakcīnu un zāļu skandāliem. Kā piemēri teiktajam - lasi par Gardasil vakcīnas aizkulisēm žurnālā "Ko ārsti tev nestāsta" 2014.g. maija numurā, kā arī uzzini par Gardasil vakcinēšanas sekām, lasi arī par Vioxx zālēm, kuru lietošana atņēmusi 60 000 cilvēku dzīvības.
Ja ķīmiskās zāles un vakcīnas strādātu tā, kā tas paredzēts (padarītu cilvēkus veselākus), tad man skaidrs nav viens – kāpēc cilvēki paliek arvien slimāki un slimāki. Kāpēc mums šodien ir vēža, diabēta, depresijas, autisma, uzmanības deficīta sindroma, Alcheimera slimības utt. utjpr. epidēmijas? Jo vairāk vakcīnu mūsu bērniem, jo slimāki viņi paliek... Mani tas vedina domāt, ka kaut kas nav pareizi pašos pamatos. Un to parāda ne tikai sabiedrības slimā veselība kopumā, tam jau ir ekonomiskas sekas. Jo, turpinot kā līdz šim, apdrošināšanas sistēmas un valstis nonāks bankrota priekšā. Par šo jau reāli runā Amerikā, kur veselības stutēšanai tiek tērēti 20% valsts budžeta līdzekļu (dati no konferences).
Tāpēc cilvēku naivā ticība, ka farmācijas industrija domā par viņu veselību, mazinās lieliem soļiem. Tāpēc ir jānāk pārmaiņu Cunami (kā lekcijā teica Joe Cross), ir jānotiek paradigmu nobīdei cilvēku (tai skaitā, ārstu) domāšanā. Medicīnas Evolūcija ir tas, par ko runāja šajā The Evolution of Medicine Summit 2014 konferencē. Un vārdus Evolūcija un Revolūcija atšķir tikai viens burts.
Un superīgi ir, ka mēs katrs varam šīs labās pārmaiņas veicināt. Mācoties, lasot, domājot, pieņemot atbildīgus lēmumus par savu veselību. Domājot, ar kādu kosmētiku Tu baro savu ķermeni un cik daudz ķimikāliju lieto mājās ikdienā. Izvēloties nelietot ķīmiskas zāles bez vajadzības, iebilst un paskaidrot savam ārstam, kāpēc. Meklēt veselīgākas un dabiskas alternatīvas, kā palīdzēt sev un bērnam. Apdomāt, vai patiesi Tavam bērnam vajag vakcīnu pret vējbakām vai vēdera vīrusu. Un, pirms pieņemt lēmumu vakcinēt, izlasīt ne tikai pa ieguvumiem, bet arī riskiem. Izsvērt, vai Tev patiesi ir vajadzīgas hormonus aizvietojošās vai pretapaugļošanās tabletes, kas nomāks Tava organisma dabīgo hormonu līdzsvaru. Saprast, ka ārsts beigu beigās nenes nekādu atbildību. Un viņa ziņā ir ieteikt tās vai citas zāles vai manipulācijas, bet mūsu ziņā ir to pieņemt vai ne.
Tie mēs, kas lasām un klausāmies, un domājam līdzi, saprotam, ka ne Pārtikas lielražošanas, ne Farmācijas industrijas, ne Intensīvās lauksaimniecības primārā interese nav mūsu veselība, bet tikai un vienīgi peļņa.
Mēs arī zinām, ka vecais ģenētiskais slimību modelis ir novecojis. Ka stiprāka par gēniem ir organisma vide, kas kopā ar mūsu dzīvesveidu un apkārtējo vidi var attiecīgo gēnu padarīt aktīvu vai likt tam neatmosties. Un ka visvieglāk ir nolaist rociņas un ģenētiskā nolemtībā vaidēt par smago likteni. Jo tas ļauj neko nedarīt, neko nemainīt. Bet mūsu atbildība ir darīt visu, lai attiecīgie slimības gēni neatmostos, un darīt mēs varam ļoti daudz, vispirms sakārtojot savu dzīves veidu.
Mūsu atbildība izpaužas arī, audzējot savus augļus un dārzeņus, iepērkoties pie vietējiem zemniekiem, kā arī pieprasot un pērkot neķimizētus dārzeņus un augļus veikalos (Ekoloģiskie vai Organic), tāpat olas, gaļu un zivis... Tas būs signāls tirgotājiem par pieprasījumu, kam pēc brīvā tirgus likumiem drīz jāseko arī piedāvājumam. Cilvēku zināšanas un sapratne pieaug, un mūsu prasības tam līdzi. Un arī mūsu veselība un medicīnas sistēma mainīsies uz labu.
Izstāstīšu Tev
viena pacienta stāstu, ko man nesen atsūtīja Dr Osborne savā regulārajā jaunumu vēstulē, lai ilustrētu ārstu bezatbildību un mūsdienu
medicīnas absurdu. Jauns puisis ar muguras sāpēm ierodas pie sava ģimenes
ārsta, kurš viņam vieglu roku izraksta pretsāpju zāles Ibuprofen lielās devās,
aizmirstot pateikt, ka zāļu blakusefekti var būt kuņģa asiņošana un zarnu
čūlas. Muguras sāpes mazinājās, bet tagad jaunajam vīrietim sākās caureja ar
asinīm. Smagās asiņošanas dēļ ierodoties kādas slimnīcas uzņemšanā, viņu
apskata nepieredzējis ārsts un steidzami nosūta uz apendicīta (aklās zarnas)
operāciju. Operācijas laikā ārsti redz, ka puiša tievās un resnās zarnas ir
čūlainas un ar iekaisumiem, kas, visticamāk, norāda uz neārstējamo Krona
slimību. Kamēr puisis uz galda ar vēderu vaļā, ārsti pieņem lēmumu izņemt daļu
zarnu, kas parasti ir agresīvs Krona slimības „ārstēšanas” veids, kad zāles nav
līdzējušas.
Pēc vairākiem mēnešiem šis puisis ierodas pie Funkcionālās medicīnas ārsta Dr Osborne, tāpēc ka viņam joprojām ir problēmas ar zarnu traktu, jo, saprotams, operācija neko nav līdzējusi. Nelaimīgas sakritības rezultātā vairāku ārstu darbības dēļ (kur katrs ir it kā labi darījis savu darbu), vīrietim ir sabeigta veselība līdz mūža galam, jo citu problēmu starpā īsākas tievās zarnas vairs nespēj pietiekami uzsūkt B grupas vitamīnus. Gremošanas trakta simptomus izdevās mazināt, tikai ņemot vērā Dr Osborne ieteikumu atteikties no glutēna un piena. Retorisks jautājums - vai medicīnas sistēma atveseļoja šo cilvēku vai neatgriezeniski sabojāja viņa veselību?
Protams, šis gadījums ir ekstrēms, tomēr šajā stāstā ir daudzas mācības – gan par zāļu blakusefektiem, gan par diētas nozīmi, gan par cilvēka aklo paļaušanos uz ārstiem un zālēm. Puisim bija krietni jāsabojā veselība, lai nonāktu pie Funkcionālās medicīnas ārsta un saņemtu adekvātu palīdzību. Kur viņa pirmējo muguras problēmu, visticamāk, būtu lieliski palīdzējis atrisināt fizioterapeits, osteopāts vai varbūt tikai joga.
Lai gribētu un varētu ieviest pārmaiņas uz labu, ir jāsaprot, cik ir slikti. Bet pārmaiņas ir neizbēgamas. Jo pasaulē progresīvie ārsti jau labu laiku strādā citādi. Lai tas būtu Psihiatrs (Dr Kelly Brogan), vai Endokrinologs (Dr Mark Menolascino), Neirologs (Dr David Perlmutter) vai Pediatrs (Lawrence Palevsky), speciālists, kas strādā ar autiskajiem bērniem (Julie Matthews) utt. - viņi skata cilvēku kopumā un saprot, ka atveseļošanās sākas ar gremošanas trakta sakārtošanu. Īstenībā, 70-80 % slimību simptomu cilvēks var mazināt pats, mainot ēdienkarti un dzīvesveidu. Un vairāki konferences The Evolution of Medicine Summit lektori tā arī teica: „Tu pats esi sev ārsts”. Un speciālista loma ir tikai atbalstīt, palīdzēt saprast analīžu rādītājus, atrast, kas cilvēkam kaitē, ja, vajag, ieteikt dabiskus līdzekļus, vitamīnus un pārtikas piedevas, veicinot atveseļošanās procesu.
Šis video ieraksts no www.functionalforum.com ar Kelly Brogan ir labs piemērs tām, kā domā progresīvie ārsti un dod priekšstatu, kas ir Funkcionālā medicīna.
Vēl tikai gribu piebilst, ka manis
izsapņotajā nākotnes veselības modelī ir vieta gan Funkcionālās medicīnas
ārstiem, gan alternatīvās medicīnas speciālistiem, kas nestrādā viens pret
otru, bet blakus. Domājot par cilvēku veselību pēc būtības. Manuprāt, labākais
lektors visā konferencē Lawrence Palevsky vienā no savas lekcijas slaidiem tā arī parādīja – ka
labākā mūsu veselības komanda ir – naturopāts, homeopāts, herbālists,
osteopāts, uztura speciālists. Un tad ārsts šī brīža izpratnē nemaz vairs nav
vajadzīgs, jo cilvēks spēj uzturēt savu veselību dabiskiem līdzekļiem.
Šī raksta mērķis nav bijis nevienu konkrētu
ārstu aizvainot vai nomelnot. Īstenībā es varu apsveikt mūs ar to, ka medicīnas
sistēma kopumā Latvijā ir visai atvērta, pieļaujot arī citādu viedokli –
aizvien vairāk dzirdu par ārstiem, kas ir saprotoši un pretimnākoši vecākiem
jautājumā par bērnu vakcinēšanu, kas blakus ķīmiskajām zālēm iesaka
homeopātiskos preparātus, augu tinktūras vai citus dabiskus preparātus. Bet tie
ir tikai pirmie labie asni. Un, jo vairāk šādu ārstu būs, jo mēs un mūsu bērni
būsim veselāki.
Tāpat esmu sajūsmā par iespēju Gulbja laboratorijā (un droši vien jebkurā laboratorijā) ierasties bez ārsta
nosūtījuma un veikt analīzes, prasot noteikt jebkurus veselības rādītājus (par
šādu soli gan būs jāmaksā pašam no savas kabatas). Un ja attiecīgo hormonu vai
smago metālu nebūs iespējams noteikt uz vietas Gulbja laboratorijā, asins
paraugu nosūtīs uz citu laboratoriju ārzemēs, kur šādu analīzi veic. Tici, šāda
greznība - pašam veikt savas analīzes - nav daudzās valstīs. Mani īpaši priecē
daudzās ekoloģiskās kosmētikas produktu līnijas, kas izstrādātas un tiek
ražotas Latvijā. Tāpat es priecājos par daudzo Eko veikaliņu un kafejnīcu, un
restorānu uzplaukumu Latvijā. Jo vairāk mēs atbalstīsim savus mazos zemniekus
un fermerus, jo nesabojātu pārtiku paši ēdīsim. Lielisks piemērs reāli darbībā
ir tiešā pirkšana no zemniekiem. Un, galu galā, mūsu dabas veltes – ogas un
sēnes, un zāļu tējas – mums ļauj uzturēt veselību dabiskā veidā. Un ir tik
labi, ka daudzas sentēvu metodes veselības uzlabošanai joprojām ir apritē. Mums
jau ir tik daudz labu veselīga dzīvesveida un veselīgas ēšanas blogu internetā,
un reālu aktivitāšu un pasākumu ikdienā. Mūsu zemei un cilvēkiem ir liels
potenciāls. Un es ticu, ka veselības aprūpes sistēma arī Latvijā mainīsies uz
labu. Uz to tiecamies.
Pamodini mani, ja es gadījumā sapņoju.
Silvija ĀBELE, Lic ISH, CGP, MNHL, Dr
Chem
Materiāls tapis, iedvesmojoties no
lekcijām The Evolution of Medicine Summit, Sept.
8-15, 2014
3 komentāri - 3/3. Veselība un Medicīna. Tagadne un Nākotne
Taču man jau pašlaik ir divi lieli iebildumi:
1. Tavi iebildumi par vakcināciju. (Ceru, ka varbūt Tu izveidosi rakstu (atvainojos, ja tāds jau ir, esmu šeit pavisam nedaudz), kur uzrādīsi savus avotus ar informāciju, jo vidējam Latvijas lasītājam (es domāju vecākam) nav viegli kvalitatīvus rakstus atrast)). Taču nevajadzētu aizmirst, ka lielākā daļa šo bērnu ir DZĪVI! Lai secinātu, ka šīs, milijoniem cilvēku dzīvi glābjošās vakcīnas, satur tik daudz ķimikāliju, lai izraisītu hroniskas saslimšanas, ir par ātru. Vajadzētu salīdzināt to daudzumu, kas ir vakcīnās (kas mūsdienās ir max attīrītas) un daudzumu ko bērns uzņem ar uzturu un apkārtējo vidi. Šādu pētījumu man nav gadījies lasīt. Un mani sagrāva tas, ka Jūs spējat atsaukties uz tik, manuprāt, bļaujoši nepatiesu avotu kā "Ko ārsti Tev nestāsta". Par to komentāru vienkārši nav.
2. Tavā nostājā par "labajiem taukiem". Lai nejauktu tāda lasītāja, kā manu galvu. Es Tevi aicinu iepazīties ar šo "pētījumu" autoriem, un to finansiālajām interesēm. (Un šeit es domāju ASV, lopkopības un olu tirgu, u.c.) Jo ir tik daudz neatkarīgu zinātnisku ("dubult akls" utt) rakstu par pretējo.
Kā jau pati esi minējusi, ka 50% zin. rakstu nav ticami, un, lielākoties, finansètāja interešu labā. Pat valdību interesēs ir tikai nauda. Turpmāk arī Tev ieteiktu kritiskāk izsvērt informāciju, ne vienmēr viss, kas tiek runāts pat tik "dižos" kongresos, kā Tavā minētajā nav ar otru pusi.
Bet visumā man prieks, ka raksti. Kārtējais stimuls, lasīt ar vien vairāk.
Kādā sakarā sarakstā ir Happy Whispers, kurai bija operācija, ķīmija un stari?