Taureņi... vēderā
Pat nezinu, ar ko un kā lai iesāku par visu, ko gribu Tev pastāstīt. Es nedēļas laikā ļoti intensīvā režīmā esmu noklausījusies www.TheThyroidSummit.com 32 lekcijas (vairāk kā 30 stundas) par vairogdziedzera veselību. Visa mājas dzīve, bērnus ieskaitot, „uzkārās”, kamēr es klausījos, klausījos, klausījos, tinu ierakstus atpakaļ un klausījos vēlreiz, lai pierakstītu teju katru teikumu. Pazuda pulksteņlaiks, režīms sajuka, brīžam gāju gulēt 4:30, jo vajadzēja paspēt noklausīties lekcijas 24 stundu logā, kad tās internetā bija brīvi pieejamas.
Paceļ roku tie un tās, kas klausījās kopā ar mani? Tu, kas klausījies, noteikti man piekritīsi, ka, kā jau iepriekš teicu, reklamējot šo konferenci sociālajos tīklos, lekcijas nebūt nebija tikai par šo vienu nelielo tauriņformas orgānu kakla priekšējā daļā. Lekcijas bija par veselību kopumā, jo mūsu organismu nevar sadalīt pa daļām. Tas ir viens veselums, kura labsajūtu nosaka miljoniem smalku bioķīmisku mehānismu. Un, redzi, arī mazais vairogdziedzeris rada dzīvības procesiem tik svarīgus hormonus, kas savukārt tālāk nosaka visu mūsu organisma vielmaiņu - cik mums silti, vai cik priecīgi esam, vai cik labi guļam, vai cik stipri mums nagi un vai mirdzoši mati...
Tāpēc es alkatīgi tvēru katru vārdu šajā konferencē (cerot, ka to darīji arī Tu), mācoties, uzzinot, cenšoties saprast pat sarežģītās Dr Ben Lynch un Dr Datis Kharazzian lekcijas bioķīmijā un endokrinoloģijā. Un man tik ļoti to visu gribas Tev izstāstīt – visu, ko es sapratu un uzzināju.
Ja tā padomā, mūsu skaistajā valodā vārdi „Veselums” un „Veselība” ir ar vienu sakni, tātad, pat svešzemniekam būtu jāsaprot, ka tiem ir ļoti tuva nozīme. Jo Veselība = Veselums. Vai ne? Ar to saprotam, ka visas mūsu organisma sistēmas ir saistītas Vienā Veselumā, un ka tās nevar atdalīt un katru ārstēt atsevišķi. Jo viss ir savā starpā saistīts un viss visu ietekmē. Par to es vēl un vēlreiz pārliecinājos, klausoties šo brīnišķīgo konferenci, kur pasaules progresīvākie ārsti-endokrinologi dalījās savā sašutumā par mūsdienu medicīnu, un to, kur tā novedusi cilvēci.
Izrādās, Amerikā katram otrajam cilvēkam esot vairogdziedzera hipofunkcija (palēnināta vairogdziedzera darbība), pie kam vairumam tā jau ir autoimūna saslimšana (tas nozīmē, ka ķermenis pats uzbrūk saviem audiem), kam klasiskā medicīna nevar vairs palīdzēt. Vari minēt 3 reizes, kā šo hipofunkciju „ārstē”? Izrakstot kārtējās sintētisko hormonu zāles, kam blakusefektu vairāk nekā labumu un kas pilnībā nojauc dabiskos vielmaiņas procesus organismā.
Absurda loku parādīšu piemērā. Palēninātas vairogdziedzera darbības rezultātā (tam var būt gan daudzi iemesli, gan daudzas izpausmes), nereti cilvēkam ir paaugstināts holesterīns (jo tas netiek izmantots vairogdziedzera hormonu ražošanai un gluži vienkārši „paliek pāri”). Ieraugot asins analīžu rādītājus, ierindas ārsts uzreiz satrauksies par sirds slimību risku un ieteiks sākt lietot statīnus jeb holesterīna līmeni pazeminošas zāles.
Kā jau ierasts, daudzus gadus medicīnu mācījies speciālists pēc savas sapratnes cīnīsies ar sekām (holesterīnu), tā vietā, lai pajautātu un padomātu, kāpēc holesterīna rādītājs asinīs ir paaugstināts. Es tagad zinu atbildi - tam var būt sakars ar vairogdziedzera palēninātu darbību. Un holesterīnu pazeminošas zāles būtu pēdējais, kas šim cilvēkam būtu vajadzīgs. Atveseļojot vairogdziedzeri, holesterīns pazemināsies pats no sevis, jo tiks izmantots vairogdziedzera hormonu veidošanā.
Attīstīto pasaules valstu medicīnā valda likums - ir simptoms, ir diagnoze, ir ķīmiskas zāles. Katram nākamajam simptomam ir nākamās zāles. Ar šādu pieeju esam tur, kur esam, un veselāki nepaliekam. Un varam kopīgi šausmināties par baisajiem statistikas datiem – par vēža epidēmiju (katram trešajam vīrietim ASV esot prostatas vēzis, katrai septītajai sievietei – krūts vēzis), visu mentālo problēmu (Alcheimers, Parkinsons, Autisms utt.), diabēta un sirds slimību epidēmiju (dati no Dr David Brownstein lekcijas). Un es dažreiz domāju, kam vēl ir jānotiek, lai cilvēce attaptos...
Es ceru, ka tas brīdis ir tuvu, patiesībā tas jau ir klāt. Tieši tāpēc notiek šādas konferences, kur pēc kopīgā secinājuma, kādā bedrē mēs esam, savā pieredzē dalās progresīvākie pasaules ārsti, stāsta savus secinājumus viens otram un cilvēkiem, lai tie, ar jaunām zināšanām kabatā, dodas pie saviem ģimenes ārstiem un speciālistiem un stāsta, un pieprasa attiecīgās analīzes, lai nepiekrīt, paklausīgi klanot galvu, visam, ko mums saka lietot. Jo atbildība ir mūsējā, bet zināšanas pārliecību var tikai stiprināt. Es ļoti, ļoti ceru, ka arī Tu klausījies kopā ar mani naktīm cauri, pag, es saskaitīšu paceltās rokas... Labi, roku vari nolaist. Daudz nebija...
Tāpēc kopīgi ar tiem, kas tomēr klausījās, es nākamajā rakstā mēģināšu ieskicēt galvenos punktus Tev, kas nedzirdēji konferenci. Bez komplicētiem bioķīmiskiem mehānismiem centīšos Tev izstāstīt, kā darbojas vairogdziedzeris un ko darīt, lai tā darbību uzlabotu. Un ieteikumiem tiklab būs tieša saistība ar vairogdziedzera veselību, un tiklab nebūs. Tāpēc nebrīnies. Jo, kā jau vienojāmies pirms brīža, Veselība = Viens Veselums.
Un, smejies vai raudi, tieši šodien 2014. gada 11. jūnijā es FaceBook ieraugu Dr Perlmutter lodziņam pretim ziņu (vai ir izdomāts latvisks termins vārdam Post?) par to, ka 2015. gadā gaismu ieraudzīs jauns medicīnisks žurnāls Brain and Gut, kam pats Dr David Perlmutter būs redaktors. Un savā Youtube rullītī viņš saka, šādus viedus vārdus (tulkojums aptuvens): „Medicīnas zinātne tagad straujiem soļiem dodas prom no limitējošā uzskata, ka atsevišķas ķermeņa daļas funkcionē neatkarīgi katra par sevi, lai pieņemtu domu, ka visas šīs sistēmas darbojas vienotā koncertā, lai saglabātu veselību un mazinātu slimību risku...”
Vai patiesi mums bija jānonāk tik tālu, cilvēkiem bija jāpaliek tik slimiem, lai medicīna nonāktu pie šīs it kā revolucionārās domas? Vai tad tas nav skaidrs katram bērnam? Ka Veselums = Veselība? Kā teica Dr Erika Schwartz vairogdziedzera konferencē: „Nav tādas lietas kā ķermeņa un prāta vienotība, mēs esam viss viens”.
Bet es tik un tā priecājos. Ka kustība ir sākusies. Ka ir šādi cilvēki ar misijas apziņu, kā Dr Perlmutter vai kā teju visi lektori www.TheThyroidSummit.com konferencē, un, protams, daudzi citi progresīvi ārsti, kas nesavtīgi mūs izglīto un tādā veidā pa smilšu graudiņam vien drupina veco „gabaldarba” attieksmi pret cilvēka veselību mūsdienu medicīnā. Lai atbrīvotu vietu medicīnai, kur patiesi darbosies Hipokrāta zvērests „Do no harm” jeb „Nekaitē”.
Tāpat gribētos ticēt, ka laika atstatums starp medicīnas zinātnes atklājumiem un secinājumiem un medicīnu praksē katrā ārsta kabinetā nevilksies gadu desmitiem. Ka mums nebūs jāgaida vēl 40 gadi, kā tas bijis ar Low fat/High carb (Maz tauku/Daudz ogļhidrātu) diētas nasku soļošanu nepareizajā virzienā. Par to lasi sadaļā .
Un Dr Perlmutter, arī grāmatas Grain Brain autors, savā Youtube rullītī tālāk runā par zarnu trakta veselības saistību ar smadzeņu darbību. Jo, tas, cik vesela ir mūsu gremošanas sistēma, ietekmē gan smadzeņu veselību, gan to, kā darbojas mūsu organisms kopumā. Jo, Veselums, lasi Veselība, sākas zarnu traktā caur to, ko mēs ik dienas ēdam. Un svarīgi ne tikai, ko mēs ēdam, bet, vēl svarīgāk, kas tajā ēdienā ir iekšā.
Nu, re, esmu aizrunājusies pavisam prom no vairogdziedzera. Bet varbūt tomēr ne. Jo ikviens lektors konferencē, runājot par vairogdziedzeri, īpaši uzsvēra arī vēlamos un neieteicamos produktus. Jo Viss ir Viens. Gan ķermeniski, gan filozofiski. Un arī šī mājas lapa pamazām vedinās Tevi domāt. Par to, ka viss ir vienots. Un ka atbildība par savu un savu bērnu veselību ir Tavās rokās. Es dalīšos ar to, ko esmu sapratusi, un kas man ir palīdzējis, vai tieši otrādi – nav palīdzējis. Turpināsim mācīties kopā.
P. S.
Un vai zini, ko? Pašlaik internetā var pieslēgties vēl vienai konferencei www.TheAnxietySummit.com. Kur runās par depresiju, panikas lēkmēm, bezmiegu, tā teikt, par mentālo un emocionālo veselību. Un, man pārsteigumu nav, arī šeit lektori runā par diētu un to, kā ēdiens nosaka mūsu emocijas un prāta stāvokļus. Un mēs jau zinām, kāpēc, vai ne? Jo visi ceļi ved uz... vēderu, grozies, kā gribi, skaties no kuras puses gribi, visas mūsu slimības un nebūšanas saistītas ar ēdienu un organisma spēju vai nespēju to asimilēt. Un beidzot to saprot arī medicīnas zinātne. Tāpēc mums ir cerība. Bet pat ar visas pasaules zināšanām jārīkojas vienalga mums pašiem. Un es nesolu, ka būs viegli. Kā iet man, lasi
Kā teica viens no ThyroidSummit.com ārstiem: „Ar katru kumosu mēs sevī ieliekam vai nu to, kas mūsu organismā veicina iekaisumu, vai to, kas mūs atveseļo.”
Nu gan, atā. Silvija
Šī www.curantur.lv sadaļa (informācija, saites) beidzamo reizi pārskatīta 2021. gada 27. oktobrī