Baidies - ērce!
Šis ieraksts kā pārdomas pēc raidījuma noklausīšanās sākotnēji publicēts FaceBook/Curantur.lv
Un te kārtējais piemērs ar spēli vienos vārtos. Ko dod raidījumi, kas cilvēku nemudina domāt, bet akli klausīt vienam „pareizajam” viedoklim?
Raidījums Kā labāk dzīvot. Latvijas Radio 1, 2016. gada 8. marts, studijā 2 ārstes – neiroloģe Maruta Naudiņa un bērnu infektoloģe Dace Zavadska. Kas abas vienā mutē mums cenšas iestāstīt, ka vienīgais veids, kā pasargāt sevi no ērču encefalīta ir vakcinācija. Pat antivielas nevajagot noteikt, tikai vakcinēties. Nekas, ja divreiz (sajaucot vakcinācijas kalendāru vai nezinot antivielu līmeni), skādes nekādas...
Grūtniecēm esot droši. Gribētos redzēt to pētījumu, kurš parāda, ka grūtniecības laikā potēta vakcīna ir 100% droša māmiņas miesās augošajam bērniņam. Un, ja tāds pētījums atrastos, būtu labi zināt, kas to finansējis. Sk. Zika vīrusa stāstu kā ekstremālāko no piemēriem.
Raidījumā telefoniski dzirdam kādas žurnālistes grūto pieredzi, izslimojot ērču encefalītu bērnībā. Un varam tikai minēt, kāpēc viņa šobrīd ir tik slima (astma, artroze u.c.) – vai tāpēc, ka izslimojusi šo nevieglo slimību, vai tāpēc, ka pēc pilna kalendāra vakcinējusies toreiz un aktīvi turpina to darīt tagad. Salikt kopā acīmredzami nespēcīgo imunitāti ar daudzajām slimībām prātā neienāk.
Bez tam šī pati žurnāliste aicina mūs visus vakcinēties, ja jau ir izdomātas vakcīnas pret briesmīgajām slimībām, tai skaitā vējbakām. Kā absurdu piemēru žurnāliste min, kā var saprast, savus vecākus, kuri droši vien būtu bijuši laimīgi, ja viņu jaunībā būtu bijusi vakcīna pret augstu asinsspiedienu vai diabētu. Jo tad nebūtu ar šīm nedienām jāmokās visu dzīvi.
Atkal – risinājumu meklējam tikai ārpusē. Domāju, šie paši vecāki būtu bijuši laimīgi, ja zinātu, ka diabēts galvenokārt ir dzīvesveida slimība, un ka to paši radām, tai skaitā, nepareizi ēdot. Taču šī mistiskā „ienaidnieka meklēšanas ārpusē” domāšana atkal mums liek sniegties pēc vakcīnas, kas tad nu gan atrisinās visas mūsu problēmas. Saprotams, pa retam pārdzīvot dūrienu rokā vai dibenā ir vieglāk, nekā katru dienu domāt par to, ko ēdam un kā dzīvojam...
Kronis visam ir ārstes atbilde māmiņai, kas jautā, ko darīt, ja ērce piesūkusies zīdainim, kurš nav bijis vakcinēts. „Neko, tikai gaidīt un vērot, vai slimība neattīstās...” Ka ģimenei būtu jādara viss, lai stiprinātu mazuļa imunitāti (tai skaitā nopietni apsverot medikamentu lietošanu slimošanu reizēs, kā arī vakcīnu nepieciešamību), kas varbūt tad ilgtermiņā spētu slimību organismā uzveikt, pat jā ērce būtu izrādījusies inficēta, par to ne vārda.
Lai cilvēks saslimtu ar ērču encefalītu, jāsakrīt vismaz 3 nosacījumiem - ka mums ērce piesūksies, ka ērce ir slima un ka, pat ja tieši slimā ērce mums iekož, mūsu imūnsistēma ir nespējīga tikt ar encefalīta vīrusu galā. Varbūtību teorija var parādīt, cik liela ir šāda 3 faktoru sakritības iespējamība.
Prieks dzirdēt, ka ārstes raidījumā runāja par bailēm kā saslimšanu veicinošo faktoru. Bailes ir farmācijas industrijas pamatā, mūsu bailes pilda farmācijas kabatas. Bet katram mums ir iespēja izvēlēties būt veseliem.
Papildināts 08.04.2016:
- Klausies arī šo raidījumu Laima slimība - kā to ārstēt? Un te nu mēs kā uz delnas redzam atšķirību starp ārstu, kurš mācās katru dienu, un ārstu, kurš nemācās, bet tikai atreferē vecas zināšanas. "Es nezinu," ir visgodīgākā šī otrā ārsta atbilde. Tev izvēlēties, kuram ticēt un sekot
- No 4.-11. aprīlim, 2016 internetā var klausīties Chronic Lyme Disease Summit. Ja datumus nokavē, katrā laikā lekciju ierakstus var iegādāties par maksu