Depresijas iemesli. 1. Nevesela zarnu mikroflora
Lasi iepriekšējos rakstus te
Aptumsums. DepresijaDepresija nav slimība. Depresija ir emocija
Antidepresanti. Kailā patiesība
Pēc visai dramatiska tēmas aizsākuma 3 iepriekšējos rakstos beidzot ķeros Depresijai pie ragiem. Pretēji tendencei - problēmu novelt uz smadzeņu neiromediatoru neoptimālu darbību un ieteikt antidepresantus tās labošanai - es meklēšu problēmas (depresijas) pamatcēloni. Un līdz ar to – arī atbildes, ko darīt. Tātad mans piedāvājums ir nevis aizmālēt īsto iemeslu ar zīmogu Depresija un piedevām maskēt to no virspuses ar psihotropajām zālēm, bet rakt dziļāk un saprast, kāpēc manā un varbūt Tavā dzīvē depresija ir visai biežs viesis. Un ko īstenībā tā mums grib pateikt.
Šoreiz vēlos Tev parādīt vismaz 5 iespējamos iemeslus depresijai, no kuriem pirmos 3 jau esmu apdomājusi, šo to izmēģinājusi, un par katru no tiem varu kaut ko pateikt no savas pieredzes. Kamēr atlikušos 2 aspektus vēl pētīšu, lasīšu, domāšu un ziņošu par secinājumiem vēlāk. Bet vēlos, lai saproti, ka šie manis 5 minētie iemesli nebūt nav izsmeļošais saraksts. Bet ļoti ceru, ka jau šis nelielais uzskaitījums piedāvās Tev aizdomāties, kas īstenībā organismā nav kārtībā, un tāpēc, iespējams, rada depresijas izpausmes.
Iespējamie depresijas iemesli:
- Zarnu trakta veselība
- Dzelzs deficīta
anēmija
- Vairogdziedzera
veselība
- Virsnieru dziedzera veselība
(adrenalīns, kortizols)
- Sievišķo hormonu saistība
ar depresiju
Jau citā rakstā iepriekš īsi ieskicēju vismaz trīs iespējamos depresijas iemeslus, ja tā
var teikt, fizioloģiskā līmenī. Tagad ķersimies tēmai klāt plašāk un pēc būtības. Šajā rakstā nedaudz vairāk apskatīsim tikai pirmo
iemeslu - vai un kāpēc depresijai ir saistība ar zarnu trakta veselību. Lasi nākamos rakstus, ja vēlies uzzināt vairāk arī par citiem iespējamajiem
ceļiem, meklējot risinājumu Depresijai.
Progresīvā Funkcionālā medicīna (kas cilvēku, viņa veselību skata kā vienotu veselumu, nevis izolēti katru slimību atsevišķi) uzskata, ka visa cita starpā barības trakta veselība ietekmē mūsu mentālās spējas, kā arī emocijas. Tātad, atveseļojot zarnu traktu, ir lielas cerības uz depresijas mazināšanu. Ja par šo pieeju vēlies uzzināt vairāk, lasi par Dr Perlmutter darbu, viņš šī gada rudenī sācis izdot jaunu medicīnisku žurnālu Brain and Gut.
Jau kādu laiku atpakaļ Curantur Facebook lapā atzīmēju Dr Perlmutter ziņu par ļoti vienkāršu, bet interesantu pētījumu. Sievietēm, kas tik vien, kā dzērušas kefīru (probiotiskajām baktērijām bagātu produktu) mēneša garumā, uzlabojies emocionālais stāvoklis jeb emocionālā reakcija uz apkārtējiem faktoriem.
Tas viss, saprotams, jauki, bet vai zini, kāpēc zarnu veselība saistīta arī ar emocijām? Jo 90% “laimes hormona” serotonīna tiek saražots zarnās tur mītošo baktēriju dzīves procesu rezultātā. Tā lūk.
Mēs un mūsu baktērijas
Lai Tevi neapbēdina ziņa, ka mēs ar visu savu augsto inteliģences koeficientu esam vien liela māja baktērijām, kas skaita ziņā ir 10x vairāk par mūsu pašu šūnām. Kopējais baktēriju svars cilvēka organismā ir vismaz pāris kilogrami. Tātad sanāk, ka mūsos baktēriju ģenētiskais materiāls daudzkārt pārsniedz mūsu pašu ģenētisko informāciju. Līdz ar to, mēs esam vairāk baktērija nekā cilvēks:) Bet par šo nav jābēdājas, jo jau pāris miljonus gadu cilvēks ir sadzīvojis draudzīgā simbiozē ar baktērijām organismā. Jo, ja baktēriju mums nebūtu, mēs nevarētu pastāvēt. Un tikpat vajadzīgi baktērijām esam mēs. Baktērijām patīk dzīvot uz ādas, mutē, uz dzimumorgāniem, bet visvairāk – zarnās.
Zarnu trakta baktēriju veselība īstenībā nosaka mūsu organisma veselību, savukārt, nevesela zarnu trakta baktēriju mikroflora ir cēlonis daudzām (ja ne visām) slimībām. Un to zināja jau Hipokrāts pirms mūsu ēras, sakot “visas slimības sākas zarnās”. Kā smejies, medicīnas zinātnei vajadzēja nieka 2,5 tūkstošus gadu, lai saprastu šī teiciena patieso gudrību. Diemžēl, nojausma un pamazām arī sapratne par šo cilvēka-baktēriju kopdzīvi un tās nozīmi veselībā un slimībās medicīnas zinātnē sākusi rasties tikai beidzamo 10 gadu laikā.
Piebildīšu, ka sadaļā vari atrast saites uz jaunāko zinātniski medicīnisko literatūru par to, kā zarnu baktēriju mikroflora ietekmē organisma spēju būt veselam vai tieši otrādi - ir jebkuras slimības pamatā. To, kuru scenāriju izvēlēsies cilvēka organisms, ietekmē delikāts labo un patogēno baktēriju līdzsvars zarnu traktā, kur ideālajā gadījumā būtu jābūt lielam labo baktēriju pārsvaram.
Medicīna un mēs paši arvien vairāk un vairāk pārliecināmies, ka zarnu trakta veselība (tātad, arī tas, ko mēs ēdam) būtībā nosaka mūsu vispārējo veselību. Un par to var ikviens pārliecināties pats - tik vien kā atsakoties no glutēna, cukura un rūpnieciski pārstrādāta piena, iespējams atbrīvoties no aknes, ekzēmas, artrīta pirmajiem simptomiem un daudzām citām ligām.
Tagad termins Microbiome jeb baktēriju mikroflora ir mutē teju katram sevi cienošam un jaunākajiem zinātnes sasniegumiem līdzi sekojošam ārstam. Vai arī Latvijā? Teiciens “zarnas ir mūsu otrās smadzenes” vairs nemaz nav joks. Taču mūsu senči paaudžu paaudzēs ir zinājuši par baktērijas saturošas fermentētas pārtikas (skābi kāposti, fermentēti dārzeņi, fermentētas zivis, gaļa, kefīrs uc) nozīmi zarnu un visa organisma veselības saglabāšanā. Un, smejies vai raudi, šodien augstākais domas lidojums ir Fecal transplant jeb fēču paņemšana no donora ar veselu zarnu mikrofloru un ievadīšanu slimā cilvēka zarnās, tā dodot iespēju labajām baktērijām vairoties un atveseļot vājinieku. Tik vienkārši tas īstenībā ir.
Bet, daudzas gadu desmites jājot medicīnas progresa zirgā ar antibiotiku pātagu rokā, zinātne ir darījusi visu, lai šo dabas doto vienkāršo simbiozes mehānismu sabojātu. Un ar patērētāju sabiedrības sterilo domāšanu esam paši sev iedvesuši bailes no baktērijām un uzskatām tās kā kaut ko par katru cenu nīdējamu. Lai antibakteriālās ziepes kalpo kā viens no piemēriem.
Maza bērniņa nākšana pasaulē pa dabiskajiem dzemdību ceļiem dod iespēju viņam saņemt baktēriju mikrofloru no mammas (jā, norijot un iesējot tik vajadzīgo baktēriju celmus savā zarnu traktā), un tas ir labākais sākums bērna imunitātes veidošanās procesam. Bet lasu par sievietēm, kas arī Latvijā apzināti izvēlas ķeizargriezienu, jo 21. gs. varot izvēlēties dzemdēt bez sāpēm. Izvēle jau ir, tikai nez vai šīs sievietes apzinās, ka mazulis mammas baktēriju vietā savā sistēmā pirmajās dzīves stundās, ļoti iespējams, dabūs slimnīcas stafilokoku vai citu baktēriju buķeti, kam tūlīt pa pēdām sekos antibiotikas. Un bērniņam būs nulle aizsardzības.
Un tas ir tikai sākums daudzām bērna veselības problēmām vēlāk, kam atkal un atkal tiks virsū uzmestas antibiotikas, tātad spēcīgas zāles, kas bojās jau tā neveselo zarnu traktu un bērniņa vājo imunitāti. Ja vēl iedomāsimies visai reālo situāciju, ka bērniņš savos agrīnajos gados ēdīs daudz cukuru un cieti saturošus produktus, tā barojot sliktās baktērijas viņa sistēmā un izjaucot baktēriju veselīgo līdzsvaru, tad mums vairs nav jābūt izbrīnītiem, kāpēc bērni tik daudz slimo, teju katram otrajam ir alerģija vai astma. Paši darām visu, lai sabojātu dabas doto gudro simbiozes mehānismu un pēc tam vainojam gēnus. Mūsu labajām baktērijām sen būtu bijis jāapvainojas...
Kāpēc visas slimības sākas zarnās
Bet, tieši tāpat, kā zarnās paslēpts mūsu veselības potenciāls, nevesela gremošanas sistēma var kļūt par pastāvīgu toksīnu avotu un ilgtermiņā radīt hroniskas, un vēlāk arī autoimūnas saslimšanas. Šis scenārijs attīstās situācijās, kad zarnu traktā dominē sliktās jeb patogēnās baktērijas, un ir daļēji vai pilnīgi atmirušas zarnu šūnu (enterocītu) bārkstiņas, kas vairs nespēj aizkavēt toksīnu nonākšanu asinīs. Un tādu, slimīgu dzīves plānu mēs, diemžēl, paši izveidojam, gan neveselīgi ēdot, gan lietojot ar toksīniem pilnus sadzīves ķīmijas produktus un kosmētiku, kā arī lietojot spēcīgas ķīmiskas zāles (antibiotikas, hormonu preparātus u.c.). Kā tieši sagraujam savu zarnu mikrofloru, jebšu, kādi ir procesi, kas noved mūs pie slimībām un alerģijām, vēlāk rakstīšu sadaļās un .
Te tikai dažas ātras domas – vai zināji, ka ogļhidrāti (cukurs, ciete, miltu produkti u.c.) baro tieši sliktās baktērijas organismā, tās vairojas un paliek stiprākas, izdalot toksīnus, kas vairāk un vairāk piesārņo organismu. Ja esi savu reizi cīnījusies ar Candida sēnīšu infekciju, tad pirmā lieta, kas būtu jādara, jāpārtrauc barot šī organismam nedraudzīgā sēnīte ar cukuru un jebkuriem ogļhidrātiem. Šī paša iemesla dēļ slimo bērnu māmiņām iesaku nedot bērniem saldumus, maizi, makaronus un citus ogļhidrātus saturošus produktus, ja vēlas, lai mazais ātrāk tiktu uz strīpas. Un kuriozs ir, ka pat antibiotikas bērniem ir pagatavotas kā salds sīrups.
Slikto baktēriju barošana ar cukuru un spēcināšana ir tikai viena negatīvā puse šai pietiekami komplicētajai bildei. Otra ir, ja organismā nav pietiekami daudz fermentu, kas apēstos ogļhidrātus sašķeļ, tie ne līdz galam sašķelti nonāk pa taisno asinīs, kur uzvedas kā opiātu un kazomorfīnu grupas vielas – toksiski un atkarību izraisoši savienojumi, kas, savukārt, izraisa mūsu un mūsu bērnu saldumkāri. Šo visu sīki un smalki Tu vari tālāk lasīt Natasha Campbell-McBride GAPS grāmatā un klausīties viņas lekcijas, un uzzināt, kāpēc zarnu trakta veselība ietekmē visas mūsu organisma sistēmas, kā arī labsajūtu.
Lasi arī Dr Tom O'Bryan darbu - par glutēnu un tā saistību ar autoimūnajām saslimšanām. The Gluten Summit - Dr O'Bryan rīkota interneta konference 2013. gada novembrī bija lielisks informācijas avots, kas spēja mainīt dzīvi uz labu daudziem tūkstošiem cilvēku. Starp citu, lekciju ierakstus joprojām var iegādāties un uzzināt daudz vērtīga savas veselības uzlabošanai.
Kā atveseļot zarnu traktu
Bet visā tajā labā ziņa ir – ka jebkurā brīdī mēs varam sākt domāt par zarnu mikrofloras atveseļošanu. Un to var darīt pavisam vienkārši:
- Ēdot
fermentētu pārtiku
- Ēdot
pēc iespējas dabisku pārtiku
- Neēdot
pārstrādātu pārtiku, jo īpaši cieti, cukuru saturošus produktus, rafinētās augu
eļļas, pārstrādātu (homogenizētu un pasterizētu) pienu
- Lietojot
probiotiķus
- Nelietojot
antibakteriālas ziepes un citus spēcīgus sadzīves ķīmijas līdzekļus
- Strādājot dārzā (jā, zināma deva netīrumu ir pat ļoti veselīga)
- Ievērojot GAPS / SCD diētu, kas speciāli domāta zarnu mikrofloras atveseļošanai
Ko labu baktērijas mūsu organismā sadara:
- ražo serotonīnu – o, jā, tas mums der, vai ne
- palīdz sagremot pārtiku – jo īpaši cieti un
citus ogļhidrātus
- gādā par mūsu imunitāti – ¾ mūsu imūnsistēmas atrodas zarnu baktēriju ziņā
- ražo K-vitamīnu
- un pilda vēl daudzas citas mūsu dzīvības procesiem un priekam absolūti nepieciešamas funkcijas, ko šeit neiztirzāsim. Lasi vairāk te
Ui, nu gan es aizrunājos... Mēs taču te par depresiju runājam, vai ne...
Tātad ar Microbiome saprot visu baktēriju populāciju un ģenētisko informāciju, ko tās satur. Ja runājam tikai par baktērijām, kas dzīvo zarnās, teiksim Gut Microbiome jeb zarnu (baktēriju) mikroflora. Baktērijas palīdz cilvēka organismam nodrošināt daudzas bioķīmiskās reakcijas, kas nodrošina visu mūsu sistēmu saskaņotu darbību, gan možu un priecīgu prātu.
Dr Perlmutter mēdz teikt, ka zarnas nav vis mūsu otrās smadzenes, bet pirmās. Jo tur viss sākas. Arī depresija. Latviešu valodā mēs nelietojam izteicienu “Gut feeling”, tuvākais līdzinieks, kad gribam pateikt par labu intuīciju mums laikam būtu “sajūtu ar muguras smadzenēm”. Bet angļu valodā šis būtībā filoloģiski/filozofiskais izteiciens ataino gadu tūkstošus glabātu gudrību – ka zarnas ir pirmās, kas sajūt, un tikai pēc tam pieslēdzas smadzenes. Un tagad medicīnai ir atbilde, kāpēc. Jo mūsu veselība, arī emocijas, arī intuīcija sākas veselā zarnu traktā.
Šai virzienā mans lielais iedvesmas avots ir arī Dr Natasha Campbell-McBride, kas runā par to pašu un vēl vairāk – ka vesels zarnu trakts ļauj atveseļot bērnus no autisma un citām mentālām problēmām (ADD/ADHD, disleksija uc). Uz viņas GAPS grāmatas vāka melns uz brūna stāv rakstīts arī Depresija - kā cerība, kā apsolījums, ka risinājums ir, un tas ir paslēpts mūsu katra vēderā:)
Apbruņojusies ar šo visu labo informāciju kā teorētisko pamatojumu, turēju Natašu pie vārda un padevos viņas saldajam solījumam, uzsākot pirmo lielāko eksperimentu ar sevi (toreiz vēl nezināju, ka sekos citi arī). Eksperimenta personiskais mērķis citu potenciālo ieguvumu starpā bija mazināt manus depresīvos stāvokļus.
123 Dienu garumā vari sekot manam eksperimentam ar GAPS diētu tepat Curantur.lv. Uzreiz Tev pasaku, ka es neievēroju visai strikto Sākotnējo GAPS diētu, bet uzreiz ķēros pie Atļauto un Neatļauto produktu saraksta apdomāšanas. Te vari uzzināt, kādus produktus centos neēst un kādus varēju baudīt uz nebēdu. Stingrs Nē attiecās uz cukuru, miltus un jebkurus ogļhidrātus saturošajiem produktiem, kā arī rūpnieciski pārstrādāto pienu.
Kā man veicās diendienā, lasi sadaļā . Un uzzini, ka mans GAPS piedzīvojums nebeidzās 124. dienā, bet nu jau sen ir pāraudzis citā kvalitātē, un tajā aizvien vairāk un vairāk iesaistās visa mana ģimene.
Bet lai Tu nelolo rožainas cerības, ka ar pirmajiem GAPS diētas soļiem mana depresija pazuda kā pērnais sniegs saulē, uzticu Tev savas grūtības, dzīvojot pēc GAPS Uztura programmas. Taču, kā nojaut, smagumi manā ceļā nav bijuši par iemeslu, lai es mainītu kursu uz priecīgu dzīvi.
Lai arī Tu nesapriecājies par daudz, varu
jau tagad pačukstēt, ka GAPS diēta manu depresiju būtiski mazināt nespēja. Kādā brīdī smaidot domāju, ka jāraksta pretenzijas vēstule GAPS autorei, jo viņas solītais nav izpildījies. Tomēr eksperimentu vairāk kā 120 dienu garumā par neizdevušos neuzskatu. Tieši
otrādi, tā rezultāti mani vedināja meklēt tālāk. Lai atrastu nākamās atbildes.
Pēc tā, ka pat ar GAPS diētu depresijas periodi turpināja nākt un būt, es secinu, ka tas viss vēl nav tik vienkārši – neēdīšu vairs glutēnu un cukuru, un depresija laidīsies prom no manis kā no mēra. Saprotu, ka manai problēmai jāpieiet daudz plašāk un nopietnāk. Jo nepietiek tikai kaut ko neēst, nepieciešams organismam iedot visu nepieciešamo (tai skaitā, vitamīnus, mikroelementus, omega taukskābes uc) normālu funkciju uzturēšanai. Un tas mani aizved tālāk uz nākamo sadaļu un rakstu par dzelzs rādītāju nozīmību komplicētajā depresijas bildē.
Lasi nākamo rakstu te
Depresijas iemesli. 2. Dzelzs deficīta Anēmija
Tā notika arī ar mani. Precīzāk sakot ne tieši ar mani, bet manas klientes sakarā.
Horoskopa kartē redzēju veselības problēmas saistībā ar gremošanas sistēmu. Analizējot situāciju, meklēju ieteikumus organisma atveseļošanai. Jūsu lapa man šķita ļoti ierosinoša. Paldies!