Depresijas iemesli. 2. Dzelzs deficīta Anēmija
Lasi stāsta sākumu te
Kur es pazudu
Un tā es šodien beidzot pieķeros nākamajam Depresijas rakstam. Ja Tu gadījumā jautāsi, kur tik ilgi biju, tad atbildi Tu itin viegli vari nojaust, ņemot vērā mūsu sarunas tēmu. Jā, es tepat vien biju. Bišku plosījos ar savu māsu Depresiju, bišku paslimoju (ceru, Tu pat nevari iedomāties, kā ir būt tais abos stāvokļos reizē – depresijā un saslimt)... Un kad dvēseles sāpes satiekas ar fiziskajām, tad ir baigā ballīte... Grūti ir. Neliegšos, ka vienu vakaru biju tik izmisusi, ka jautāju savu kārtējo retorisko jautājumu – ja man sāp tikai kakls un ir liels nespēks, un ar to ir tik grūti, tad kā lai dzīvo tie, kam sāp katru dienu kādas patiesi smagas slimības dēļ. Un, reizē šo jautājot, es sev būtībā pateicu 2 lietas – ka man vēl nav TIK grūti, un ka manas sāpes pāries.
Grūtums ir pāri, sāpes pierimušas, un te es atkal esmu. Lai šoreiz Tev uzticētu par savu revolucionāro atklājumu saistībā ar Depresiju. Nu, īsti mans tas nav, bet līdz Depresijai gan to aizvilku es. Bet tagad par visu pēc kārtas. Un nebaidies, es neiekārdināšu Tevi ar gadsimta noslēpumu, lai pēc tam beigās to viltīgi neatklātu, bet paģērētu Pērc šeit. Kā redzu no piemēriem ārzemēs, tā dara cilvēki, kas prot taisīt biznesu. Es vēl mācos, ilgi vēl mācīšos, tāpēc es joprojām dalos tāpat. Ja man tas palīdzēja, ceru, ka tas varēs palīdzēt vēl kādam izmisušam cilvēkam Depresijā.
Jau minēju, ka kopš šī gada janvāra es ik pa laikam klausos konferences interneta vidē - par veselību, funkcionālo medicīnu, uzturzinātni, organisma attīrīšanas iespējām utt. Un pa šo laiku es esmu tik daudz uzzinājusi! Ar daudz ko arī dalījusies tepat www.curantur.lv. Tā jūnijā, es pieslēdzos līdz šim labākajai konferencei gan satura, gan tehniskajā ziņā, The Thyroid Summit. Un, kā smejies, nekas jau dzīvē nenotiek tāpat vien... Par to, ko iemācījos tieši attiecībā uz Vairogdziedzeri, jau stāstīju sadaļā . Bet pašu galveno personisko ieguvumu no daudzu stundu pavadīšanas, klausoties vērtīgā lekcijas, es Tev uzticēšu šajā rakstā.
Un piedevām – rēķinoties ar tiem, kas steidzīgi un kam varbūt laiks nepietiek līdz galam manos vārdu kalambūros maldīties, atklāšu kārtis uzreiz. Bet tiem, kam manis teiktais ir aktuāls, stāstīšu sīkāk, kas un kā.
Anēmijas un Depresijas iemesls
Kā minēju vienā no iepriekšējiem rakstiem, mana darba hipotēze ir, ka tieši Dzelzs (Fe) uzsūkšanās traucējumi ir iemesls manai Anēmijai. Un man ir žēl, ka latviski pieejamajā informācijā internetā tieši šis Dzelzs deficīta Anēmijas cēlonis netiek īpaši uzsvērts. Šur un tur gan ieraugu mazu piebildi par askorbīnskābi vai apelsīnu sulu, lai veicinātu pilnvērtīgāku Fe asimilāciju organismā, bet ar to diemžēl nepietiek, vismaz man ne.
Bet, ja Tu šobrīd sev jautā, vai neesi iemaldījies/usies nepareizajā nodaļā, jo kāpēc Depresijas tēmā mēs te runājam par Anēmiju, tad atbilde ir te - Anēmijai (mazasinībai) ir vistiešākais sakars ar manu Depresiju. Un tāpēc mēs šoreiz aprunāsim abus reizē, tātad raksts divi vienā:) Un, jāatzīst, es ilgi nevarēju izlemt, kurā sadaļā šo rakstu labāk ievietot - pie Depresijas vai Anēmijas...
Un tātad bez tālākas kavēšanās saku Tev savu gadsimta (īstenībā divu gadsimtu) atklājumu – pēc pagaidu hipotēzes manas Depresijas cēlonis ir nepietiekams sālsskābes daudzums kuņģī. Vai brīnies, kāds šiem abiem sakars? Ja kādu iemeslu dēļ kuņģī ir pazemināts sālsskābes daudzums, tas nozīmē, ka organisms nespēj pietiekamā daudzumā asimilēt (uzsūkt) daudzas barības vielas no pārtikas, kas tieši Depresijas sakarā visvairāk attiecas uz Dzelzi Fe. Savukārt, nepietiekams Fe saturs noved pie tā, ka organismā nav pietiekami šūnām tik vajadzīgā skābekļa, jo bez Fe nevar izveidoties pilnvērtīga Hemoglobīna molekula, kas skābekli pārnēsā. To mēs visu izrunājām rakstā Kas tā tāda - Anēmija.
Tātad uzskatāmībai te ir mana ķēdīte. (Un tad steidzīgos lasītājus varam laist mājās:)
Kā es to uzzināju? Teoriju – The Thyroid Summit, kur Dr Suzy Cohen lekcijā dzirdēju par dzelzs nepietiekamību saistībā ar vairogdziedzeri. Par to es rakstīšu nākamajā Depresijas rakstā. Savukārt, es šo uzzināto informāciju pavilku tālāk līdz savām problēmām un secināju, ka arī Depresijai ir pavisam tiešs sakars ar to, cik pilnīgi organisms spēj uzņemt barības vielas no pārtikas.
Eksperiments
(Ja Tev nav daudz laika, jebkurā brīdī vari doties uz raksta beigām, kur atradīsi Eksperimenta svarīgākās atziņas.)
Praksē es to visu uzzināju, atkal veicot eksperimentus ar sevi, un arī šis ir mana beidzamā gadā jaunais hobijs – uzzināt, izmēģināt, izdarīt secinājumus un ar tiem dalīties. Es izmēģināju vairākus preparātus kuņģa skābes palielināšanai, un pēc tam veicu asins analīzes. Un mans lielais pārsteigums bija, kad pēc 1 mēneša ieraudzīju savu analīžu rezultātus. Un man īstenībā pat nebija jāmeklē cipari – pēc savas enerģijas daudzuma es zināju, ka manā organismā beidzot, beidzot ir kas būtiski izmainījies. Bet arī analīžu rezultāti melns uz balta man teica, ka 1 mēneša laikā es savu Fe līmeni esmu palielinājusi 5 reizes! Kur pirms tam man centās iegalvot, ka tas prasa vairākus mēnešus.
Aizlēkt otrpus skalas man nebija nekādu izredžu, jo visu mūžu esmu dzīvojusi ar ekstrēmi zemiem visiem parametriem, kas attiecas uz Hematoloģiju (skati ciparus tālāk). Un kā reiz teicu, man liekas, ka pats Dievs tādā veidā (ar hronisku dzelzs deficīta anēmiju) mani tur pie Zemes, lai es ar vēl lielāku enerģiju vienkārši neaizietu pa gaisu. Jo man liekas, kas es ar visiem saviem zemajiem objektīvajiem rādītājiem tomēr daudz izdaru, lai gan man būtu spēcīgs attaisnojums gulēt gultā un vaidēt no nespēka. Nu, jā, jāatzīstas gan, ka beidzamā gada laikā tā bieži arī ir noticis (manas Depresijas liecības vari lasīt te), un varbūt tieši šis ir pamudinājis mani aktīvāk meklēt atbildes. Bet ko vēl vairāk es būtu dzīvē izdarījusi, ja visi mani asins rādītāji būtu normā? Vienu gan zinu – tad mēs te šodien nesarunātos, jo šis viss man tad nebūtu aktuāli.
Bet diemžēl vai par laimi, mēs esam te satikušies. Varbūt, lai abpusēji mācītos un iedvesmotos. Un tāpēc es turpinu savu stāstu. Apbruņojusies ar teorētiskajām zināšanām, fiksi vien aizsteidzos uz aptieku, un biju stipri apbēdināta uzzinot, ka Norvēģijā aptiekā pieejams tikai 1 preparāts skābes palielināšanai, izvēles nekādas. Nu, bet labāk tā, nekā nekā. Vēlāk Londonā, esot CEASE kursos, jau iepirku nākamo preparātu, bet vēl pēc pāris mēnešiem atklāju www.iHerb.com pasauli, kur pasūtīju vēl citu produktu.
Un tā varu Tev atskaitīties, ka esmu uz savas ādas (vai savām šūnām) izmēģinājusi šādus kuņģa skābi vairojošus preparātus (princips – jebkuru no šiem preparātiem lietot pavisam īsi pirms maltītes vai ēšanas laikā):
- Aciglumin
- HCl Pepsin no BioCare
- Betaine HCl no Source Naturals
Tāpat īpaši piedomāju, lai nedzertu ēdot. To jau nedaru labu laiku, bet šoreiz mana eksperimenta vārdā bija jo īpaši svarīgi nesamazināt kuņģa skābi, ēšanas laikā lieki padzeroties. Iztiku tik vien kā ar malku šķidruma, lai norītu skābās tabletes. Varbūt tāpēc, ka pirmais, bet vislielāko efektu, šķiet, mans organisms sajuta no Aciglumin.
Jau lekcijā dzirdēju, kā atrast pietiekamo devu – pirmajā ēšanas reizē lietot 1 tableti, nākamajā 2, aiznākamajā 3 utt, līdz kādā reizē sajūti kuņģī dedzinošu sajūtu. Tā ir zīme, ka 1 tablete par daudz. Tad nākamās maltītes reizē iepriekš lietoto tablešu daudzumu samazina par 1, un tā tad ir optimālā deva. Jo nav jēgas dzert par maz preparāta, tad efekts nebūs pietiekams, jo sālsskābes gluži vienkārši nebūs pietiekami labai gremošanas procesu nodrošināšanai. Man optimālā deva bija 3 tabletes Aciglumin. HCl Pepsin es lietoju 1 kapsulu (varbūt tāpēc nebija pietiekama efekta?) un Betaine HCl es arī pagaidām lietoju 1 kapsulu, tomēr pamazām mana enerģija atgriežas. Zini, es šorīt pat pavingroju, gandrīz veselu stundu. Un tā jau ir ļoti laba zīme.
Rezultāts
Kā minēju, pēc 1 mēneša aktīvas Aciglumin lietošanas, tieši sagadījās, ka ir iespēja nodot asins analīzes man mīļajā Gulbja laboratorijā (īpaši ar mani auklējas Teikas laboratorijā, kur laborante mierīgi uztver manas speciālās vajadzības un, ja pati nav pārliecināta, steidz noskaidrot tā vai cita man interesējošā veselības rādītāja noteikšanas iespējas). Un mani Fe rādītāji (normā varbūt pirmo reiz manā dzīvē!) apstiprināja to, ko mans organisms jau sajuta, pat neskatoties ciparos.
Tagad pateikšu Tev, kādi tad bija mani asins cipari Pirms un Pēc. Vienkāršības labad mērvienības nerakstu.
Pirms | Pēc | Norma LV (Ref Gulbja laboratorija) | |
Ferritīns | 6.1 | 9.8 | 12-200 |
Dzelzs | 4.2 | 22.6 | 6.6-28.3 |
Hemoglobīns | 103 | 120 | 118-160 |
Vai tagad tici,
ka man izdevās uzlabot visus 3 svarīgos asins rādītājus? Ar Fe un Hemoglobīnu es
beidzot (pirmo reizi dzīvē) biju iekšā intervālā! Jā, Ferritīna līmenis vēl
joprojām bija zem normas, bet tā uzpumpēšanai acīmredzot vajag vairāk laika, un
iespējams, arī citu pieeju. Jo, kā rakstīju iepriekšējā rakstā, Ferritīns ir Fe rezervju rādītājs organismā. Un Ferritīnam ir sakars ar to, cik aktīvi Fe saražo kaulu smadzenes un cik labi tā plūsmu saregulē aknas un liesa.
Bet man pietika ar Fe un Hb rādītāju uzlabošanos, lai manī atgrieztos dzīvība. No uzzinātā, izmēģinātā, uzlabotajiem analīžu rādītājiem, bet, galvenokārt, no savas jaunatrastās enerģijas es biju kā spārnos un visiem, kas vien bija gatavi klausīties, stāstīju, ka man ir risinājums Depresijai, ko bez kādiem rezultātiem biju meklējusi visu mūžu. Spožajā jūlija saulē es varēju priecīgi kliegt – man vairs nav Depresijas! Vīrs varēja beidzot atviegloti nopūsties:)
Un kur tad GAPS ?
Un tikai pēc kāda laika līdz manai apziņai no atmiņu dzīlēm iznira Natasha Campbell-McBride GAPS grāmatā jau labu laiku atpakaļ izlasītais, ka cilvēkiem ar mentālām problēmām, kā Autisms, ADHD, jā, arī Depresija, bieži simptomu cēlonis meklējams gremošanas traktā, un viens no viņas ieteikumiem ir gremošanas fermentu (tai skaitā Betaine HCl) lietošana. Un kuņģis tā kā būtu gremošanas trakta daļa, vai ne? Te nu es sēdēju, nedaudz vīlusies, ka pa aplinkus ceļiem biju nonākusi turpat, pie grāmatas, kuru jau zināju, un kura mani bija iedvesmojusi GAPS diētas eksperimentam. Taču toreiz biju safokusējusies uz labajām baktērijām un citiem diētas ieguvumiem, un tik ļoti cerēju uz depresijas mazināšanos, ka sālsskābes preparātu lietošanas ieteikums man toreiz paslīdēja garām. Un tagad šķiet tikai loģiski, ka es godīgi referēju par savas GAPS diētas nepilnīgajiem rezultātiem. Bet šajā visā ir viena liela laba ziņa - šī mana atklāsme par HCl nozīmi arī manā veselībā - tikai vēlreiz apstiprina GAPS filozofijas universālumu. Un ar šo atziņu es kļūstu vēl dedzīgāka tās atbalstītāja. Un man ir mazliet bēdīgi, ka šīs diētas ietvaros ieteikto gremošanas fermentu lietošanu es uzsāku, iedvesmojoties no Vairogdziedzera konferences, kamēr atbilde bija tepat man uz galda (grāmatā) jau kopš šī gada sākuma. Bet rezultāts jau ir labs, tikai tas varēja pie manis atnākt vismaz pusgadu ātrāk. Bet viss kas notiek, notiek tieši tā un tieši tad, kā tas bijis paredzēts, vai ne?
Analīžu references intervālu dilemma
Es zinu, un to arī uzsver ārsti konferencēs, ka visi veselības rādītāju references jeb normas intervāli ir ļoti nosacīti, tie atšķiras gan no valsts, gan lietotajām mērvienībām. Un ka īstenībā mums uz šiem Normas intervāliem jāskatās ļoti kritiski – tie esot balstīti uz slimiem cilvēkiem, kas regulāri iet pie ārsta un veic izmeklējumus. Šiem cilvēkiem tad analīzes tiek veiktas, un intervāls tiek atrasts, paņemot beidzamajiem 10 000 rādījumiem zemāko un augstāko vērtību, kur zemākajai statistiskajai vērtībai pieliek 5% un augstākajai vērtībai noņem 5%, un tā izveidojas intervāls, pret kuru mūs visus (arī veselos) mēra un nereti iedod vieglāku vai smagāku diagnozi. Un tad atkarībā no ārsta pieredzes un/vai prāta atvērtības, mums saka, ka viss ir kārtībā (kā tas bieži ir Vairogdziedzera gadījumā, kur ļoti bieži nopietnu problēmu palaiž garām nediagnosticētu, sakot, ka TSH taču ir normā 0.4-4.0, tātad - viss ir galvā) vai arī tieši otrādi, pārāk ātri mūs uzliek uz slimo soliņa, kam bez zālēm nu nekādi.
Re, un šodien ievēroju, ka pat manis mīlētajai Gulbja laboratorijai intervāli mainās. Jo, skatot savas vecās (2009) analīzes, ievēroju, ka Ferritīna normas intervāls tad ir bijis 250 ng/mL, bet 2014. gadā vairs tikai 200 ng/mL. Kā tad tā? Kāpēc mums tiek dotas atlaides? Es Tev pateikšu, kāpēc. Tāpēc, ka cilvēki paliek aizvien slimāki un slimāki, un uz viņu analīžu pamata, kā augstāk aprakstīts, tiek izveidoti jauni "Normālie" intervāli. Un 200 no 250 atšķir veseli 20%, tas ir daudz! Es tāpēc paredzu, ka vēl pēc pāris gadiem arī 200 vairs nebūs nevienam cilvēkam sasniedzams, un tiks nolikta jauna augšējā vērtība kā pietiekami laba. Bet diemžēl, tas nenozīmē, ka mēs paliksim veselāki, kā maldinoši varētu likties, salīdzinot savas analīzes ar jauno "normu". Ja laboratorisko referenču intervāli jāpielāgo slimu cilvēku veselības stāvoklim, nevis otrādi, tā ir bīstama tendence, kura būtībā nozīmē strausa cienīgu galvas bāšanu smiltīs un izlikšanos, ka problēmas nav.
Saprotams, uz kuru pusi mainās attiecīgā parametra intervāls, ir atkarīgs no katras konkrētās analīzes, citā gadījumā intervāls var tikt paplašināts. Tā mēs itin viegli varam staipīt jebkuru normas intervālu, ja mērķis ir iestāstīt sev, ka viss ir galvā un vispār esam veseli. Bet šī patiesībā ir labāka tendence (kamēr neapdraud kāda dzīvību), vairāk būtu jāuztraucas tad, ja mūs visus gribētu padarīt slimākus, salīdzinot mūsu ciparus ar ļoti šauriem normas intervāliem, ar vienu mērķi - iebarot mums vairāk zāles. Tā. Atkal aizrunājos:(
Šito visu es labi apzinos, un beidzamā nepilna gada laikā esmu iemācījusies ne tikai daudz vairāk saprast analīžu ciparos, es arī protu ieraudzīt, kas aiz tiem slēpjas un cik stingri tiem varam ticēt. Te piemērs no pavisam cita sfēras – Tu vari izdot teju 45 eiro, meklējot dzīvsudrabu asinīs, ja domā, ka tas Tev aktuāli, bet diemžēl šis cipars, visticamāk, būs normā, jo, redzi, dzīvsudrabs tāpat vien asinīs nemētājas, tas sen ir nogulsnējies audos, kaulos, smadzenēs. Lai to asinīs ieraudzītu, ir jāveic zināmas diētas un organisma attīrīšanas akcijas. Nu, re, un šo nezinot, Tu vari priecīgs dusēt uz lauriem, sakot, ka dzīvsudraba toksiskums gan uz Tevi neattiecas. Ceru, ka ar šo piemēru Tev parādu labāk, ka absolūts cipars neko vēl nenozīmē. Svarīgi ir saprast kontekstu un skatīties plašāk. Un analīžu rādītājs VIENMĒR jāskata kopā ar cilvēka simptomiem un sajūtām. Ko Rietumu (arī Latvijā) medicīnas dakteri ne vienmēr piekopj, jo tiem gluži vienkārši nav laika iedziļināties, un daudz vienkāršāk ir vilkt ar pirkstu (vai domās) līdzi iemācītajā Ja/Tad protokolā. Un tur, piemēram, emocijas vai cilvēka ēšanas paradumi, nudien nav aprakstīti...
Un pat, ja to visu saprotu, es vienalga lecu gaisā no prieka, uzzinot savu Fe izaugsmi līdz intervāla viducim (un pat pāri) mēneša laikā. Jo cipari tikai apstiprināja manas sajūtas. Un tagad es nepilnas nedēļas laikā varu sajust, vai attiecīgās zāles darbojas, vai ne, manas enerģijas vairošanas virzienā. Ne velti raksta sākumā esmu ielikusi bildi ar zilām debesīm un skatu uz augšu (un tepat ielieku vēl vienu, lai dubults neplīst). Jo šis eksperiments un tā daudzsološie rezultāti man ir kā svaiga gaisa malks tiešā un pārnestā nozīmē. Kā cerība.
Atkritiens
Šite es būtu gribējusi likt Happy end, un Tev teikt, ka re, kur ir atslēga. Jebšu viena no atslēgām uz dzīvesprieku, kas palīdzēja man. Bet dzīve būtu pārāk vienkārša, ja tā būtu, un, paliekot godīga pret sevi un Tevi, es Tev pastāstīšu arī par tālākajām grūtībām, jo ne viss palika rožainajās un optimistiskajās jūlija sajūtās.
Pēc kāda laika, vasarai paejot, mani tablešu dzeršanas rituāli palika nerūpīgāki. Pēc Aciglumin lietoju HCl Pepsin, ko biju iegādājusi Londonā, un man sajutās, ka šis preparāts nav tik efektīvs kā pirmās zāles, lai gan tas bez sālsskābes satur arī olbaltumvielas šķeļošo fermentu Pepsīnu. To drīz apstiprināja manas asins analīzes oktobrī, kas rādīja Fe rādītāju kritumu atpakaļ. Tad es dusmojos un bija arī izmisuma brīži, jo likās, ka vairs pat ar zāļu dzeršanu efekts nav ilgstošs. Straujiem soļiem tuvojās arī gada grūtākais mēnesis Novembris ar manu sezonālo Depresiju azotē. Un es sašļuku, un enerģijas daudzums saruka līdz minimālam ikdienas eksistēšanai nepieciešamajam krikumam. Un to Tu varbūt arī pamanīji pēc manas prombūtnes mājas lapā.
Bet dzīve jau tāpēc neapstājas, saule lec un riet, pat ja šos abus šķir tikai dažas īsās ziemas dienas stundas. Un kādā dienā pie manis atbrauc pasūtītais Betaine HCl, un es dodu sev jaunu cerību. Jo tagad pēc iepriekšējās labās pieredzes vasarā es zināju, ka es atkal varu būt tur, kur ir spēks un prieks dzīvot. Šoreiz lēnāk nekā ar Aciglumin, bet labais efekts ar Betaine HCl pamazām sakrājās, un es drīz atkal modos dzīvei. Īpaši piedomāju, lai atcerētos iedzert savu skābi, kad tiesāju gaļu. Jo tā ir galvenais Fe avots organismā, īpaši sarkanā gaļa (aknas, ja garšo - vēl labāk). Un re, es Tev atkal rakstu, ticot, ka viss būs labi. Arī man.
Vai mēs esam tikai Bioķīmija?
Un manas domas vēl ir divējādas – no vienas puses es ļoti priecājos, ka pati esmu atradusi risinājumu, atbildi savai mazasinībai un Depresijai. Līdz šim neviens nevarēja ko sakarīgu pateikt uz manu Kāpēc. Un ģimenes ārsta un pat Hematoloģijas centra dakteres ieteikumi nesniedzās tālāk par ķīmisku Fe preparātu lietošanu, kas ir tikai seku aizmālēšana, nevienā brīdī neuzrunājot problēmas sakni.
Bet manī ir arī cita veida pārdomas. Jo, lai gan klausoties ārstu lekcijas, es labi varu izsekot viņu domu gaitai un pamatojumam, kāpēc jālieto tie vai citi mikroelementi vai vitamīni, mani reizē pārņem skumjas sajūtas, saprotot, ka mēs esam tikai Bioķīmija, kuru varam saregulēt ar gudri piemeklētiem preparātiem. Un mana Homeopāta prāta daļa pret to klusi protestē. Jo vai patiesi mēs esam tikai barības vielu un mikroelementu plūsma mūsu dzīslās un šūnās? Ja tic tam, ko saka speciālisti (kam ticēt, lai paliek katra paša ziņā), tad mūsu Zeme un pārtika ir tik noplicināti, ka mēs sen vairs nespējam uzņemt vajadzīgās barības vielas optimālai veselībai. Un ka teju vienīgais ceļš uz veselību ir lietot vitamīnus, mikroelementus un pārtikas piedevas. Un tieši tāpēc ārsti, kuru lekcijas klausos, nereti salīdzinās, kurš vairāk pārtikas piedevas lieto. Vidējais skaitlis ir ap 30!
Un savu skābes preparātu es taču varu ielikt tai pašā – pārtikas piedevu – kategorijā. Sevi klusām piemānot, ka tās nav zāles. Jo tas satur tikai tādas vielas, kas jau tāpat ir manā organismā, tikai nepietiekamā daudzumā – sālsskābe un gremošanas fermenti. Tomēr apziņa, ka man šāds preparāts ir jādzer visu laiku savas veselības atbalstam, man neglaimo. Un tāpēc es domāšu tālāk, kas ir īstais iemesls, Kāpēc tad manā organismā nav pietiekams kuņģa skābes daudzums. Laikmetā, kad teju katrs otrais cilvēks mokās ar skābes atvilni (Gastroesophageal reflux disease, GERD), un šī iemesla dēļ lieto tieši skābes daudzumu mazinošus preparātus, mani simptomi šķiet vismaz īpaši. Bet to es gan saprotu, ka skābes nepietiekamība vēl nav galējā atbilde. Es vēlos saprast, kas traucē manam organismam saražot pārtikas vielu asimilēšanai pietiekamu sālsskābes daudzumu kuņģī. Un man ir ideju iedīgļi, un mans jautājumu/atbilžu meklējumu ceļš turpinās.
Ceļš turpinās
Kā viena no manām pagaidu hipotēzēm ir sen nomirušas kuņģa epitēlija šūnas (un Kāpēc?), kas atbild par sālsskābes ražošanu. Un tas mani ved atpakaļ uz rakstu Nr 1 par zarnu trakta veselības saistību ar Depresiju. Nu, saki viens cilvēks, Hipokrāts arī šo zinājis par mani... nu, ka visas slimības vēderā sākas. A es te plosos ar saviem gadsimta atklājumiem:) Turpinu lasīt, uzzināt, izmēģināt. Skat, Probiotiķi manā ģimenē jau tiek mērīti 3L burkām (lasi, kā es fermentēju dārzeņus), lai Hipokrātam prieks:) Un, kas zin, pēc laika es varbūt varēšu vairs nelietot zāles, kas mani uztur pie spēka šobrīd. Tad noteikti padalīšos arī ar Tevi.
Pavisam nesen, tikko novembrī, es atkal dzirdēju daudzas labas lekcijas Anxiety Summit 2 konferencē, un man ir atkal idejas. Un Aminoskābes tieši šodien ieradās manā pasta kastē. Tā ka zini - eksperimenti nesāk beigties.
Es arī zinu, ka kuņģa skābes nepietiekamība ir teju hroniska parādība daudziem cilvēkiem, un tāpēc tās pavairošana, iespējams, palīdzētu atrisināt arī daudzas slimības, ne tikai mazināt Depresiju. Jāatzīst, vasarā papētīju šādu skābes preparātu piedāvājumu Rīgas aptiekās, un situācija ir bēdīga. Pārsvarā aptiekāres bija pārsteigtas par manu jautājumu, teju visas mani centās izlabot, domājot, ka es meklēju skābi pazeminošus līdzekļus. Kamēlijas aptiekā man zināja teikt, ka varot pasūtīt (ar ārsta recepti?), laikam no Baltkrievijas vai Ukrainas. Bet vai Ukrainai šobrīd kuņģa skābe prātā, stipri šaubos. Dievs viņiem lai palīdz... Taču labā ziņa ir, ka katrs, kam mājās dators un bankas karte, dajebko var pasūtīt internetā. www.iHerb.com piegāde uz LV ir 3 eiro un 3 nedēļas.
Es ceru, ka Tu neļaunojies, ka stāstu Tev šo visu tik sīki un smalki, iejaucot varbūt arī Tev derīgu informāciju starp savas personīgās pieredzes rindām. Bet, zini, es nevaru šo visu stāstīt citādi, jo tas ir mans nespēks, mana Depresija, mans neesošais dzīvesprieks, kuru iemeslus es esmu gribējusi saprast vairāku desmitu gadu garumā. Bet Tev balvā par ilgo lasīšanu es te vēlreiz ielieku svarīgākās atziņas no mana stāsta.
Eksperimenta svarīgākās atziņas
- Hipotēze
– mana Depresija (fizisks un emocionāls nespēks) saistīta ar nepietiekamu Dzelzs (Fe) saturu organismā jeb Dzelzs deficīta Anēmiju
- Preparāti
skābes daudzuma palielināšanai kuņģī (piemēram, Aciglumin, HCl Pepsin, Betaine HCl,
u.c.) palīdz pilnvērtīgāk uzņemt dzelzi no pārtikas, īpaši gaļas
- Augšminētās
tēzes pierādījums – lietojot Aciglumin, 1 mēneša laikā Fe saturs asinīs pieauga
5 reizes
- Lielāks
Fe saturs asinīs palīdz izveidot pilnvērtīgu Hemoglobīna molekulu, kas spēj
saistīt skābekli
- Pietiekams
skābekļa saturs šūnās nodrošina visus dzīvībai svarīgos metabolisma procesus,
tai skaitā enerģiju
- Secinājums
- pietiekams Fe daudzums asinīs un līdz ar to skābekļa saturs šūnās spēj
mazināt Depresijas izpausmes (mazinās apātija, nespēks), tā vietā vairojot
enerģija un dzīvesprieku
- Šis viss ir pārbaudīts personiskā eksperimentā (2014. gada jūnijā), kas dod pamatu apgalvot, ka izvirzītā Hipotēze ir apstiprināta.
- Jaunā dzīves devīze - Mēs esam nevis tas, ko mēs ēdam. Mēs esam tas, kas mūsos asimilējas, mīļie!
Un svarīgā doma no šī raksta ir šāda - tie daži ārsti, pie kuriem esmu bijusi, un kuri pamana manus sliktos asins rādītājus (šis attiecas arī uz Hematoloģijas centra ārsti), vienmēr ir koncentrējušies uz to, kā iedabūt manī vairāk mākslīgu dzelzs preparātu, galvenokārt tablešu veidā. Un, diemžēl, šāda pieeja ir klasiska Anēmijas "ārstēšanā". Neviens ārsts līdz šim nebija ieminējies, KĀ palielināt Dzelzs absorbcijas spēju organismā. Tas liktos jo īpaši svarīgi, zinot, ka Fe tablešu efektivitāte ir nieka 10%. Tagad man liekas pat neloģiski, ka par šo nerunā Dzelzs deficīta Anēmijas situācijās, kas esot 90% no visiem Anēmijas gadījumiem. Kā minēju raksta sākumā, nabaga apelsīnu sula te neko būtisku palīdzēt nespēj. Saprotams, ja Fe špricē muskulī vai vēnā, tad tas nonāk uzreiz asinsritē, apejot kuņģi, un skābes lietošana tad vairs nav aktuāla.
Vai šis raksts bija par Depresiju vai Anēmiju, katrs lai spriež pats. Manā prātā (un manā ķermenī) tas viss ir saistīts. Un es, palīdzot Anēmijai, mazināju Depresiju. Manas atklāsmes, protams, nav panaceja visām vainām vai visiem cilvēkiem. Un mans raksts nav uztverams kā recepte vai konkrēts ieteikums tieši Tavai veselības problēmai, jo es neesmu ārste. Ja nolem kaut ko no te minētā izmēģināt, zini, ka tā ir Tava atbildība. Bet garantiju, ka tas, kas palīdzēja man, derēs arī Tev, es dot nevaru. Un tomēr es klusām ceru, ka varbūt tieši Tev šīs manas atziņas noder. Un ja tā, priecāšos, ja padalīsies ar savu pieredzi, lai varam labās ziņas nest tālāk citiem cilvēkiem, kas dzīvo Depresijā un nezin, ka tam ir iespējams risinājums.
Kā nākamo pētīšu Depresijas saistību ar Vairogdziedzera darbību, bet arī tas, kā nojaut, būs saistīts ar dzelzi, jo, redzi, pietiekams dzelzs daudzums organismā nepieciešams arī optimālai vairogdziedzera darbībai (un, protams, daudziem citiem procesiem). Un ja es gadījumā atkal pazūdu uz ilgu laiku, atsūti man ziņu ar atgādinājumu regulārāk iedzert skābes preparātu:)
Priecīgi Tev!
P.S. Jau krietni vēlāk (04.03.2015) te ielieku saites uz, manuprāt, labiem rakstiem (angliski, no www.scdlifestyle.com) tieši par šo skābes nepietiekamības tēmu.
- 3 testi kuņģa skābuma noteikšanai
- Kā lietot Betaine HCl samazināta kuņģa skābuma gadījumā
- 4 Biežākās Betaine HCl lietošanas kļūdas
Lasi arī ierakstu sadaļā VESELĪBA / Kuņģī dedzina
Silvija ĀBELE, Lic ISH, CGP, MNHL, Dr Chem
Lasi iepriekšējos rakstus te
3 komentāri - Depresijas iemesli. 2. Dzelzs deficīta Anēmija
Gan Pirms, gan Pēc analīzes veiktas tukšā dūšā, un nekādi dzelzs preparāti netika dzerti. Tāpēc domāju, ka manu rādītāju pieaugums IR saistīts ar optimālāku skābes daudzumu kuņģī. Kafiju gan vairumā dienu dzēru, tai pat laikā zinot, ka tā ne vien dzelzi izvada no organisma, bet arī daudzas citas minerālvielas. Līdz dzīvei bez kafijas vēl augu:)
To, ka dzelzi asinīs redz momentāni, es apšaubu, taču kategoriski nestrīdos (jo tas man vēl jāmācās). Dzelzs metabolisms nav kā cukurs, kura gadījumā momentāni pieaug glikozes līmenis asinīs. Prātā palikuši dakteru vārdi no grūtniecības laika, ka, lai dzelzs līmeni palielinātu ar klāt dzertajām Fe preparātu tabletēm, vajag vismaz 3 mēnešus.
Tā kā man mērķis bija palielināt dzelzs daudzumu asinīs bez mākslīgo Fe preparātu lietošanas, man nav pieredzes, kā vislabāk šāds Fe no preparāta uzsūktos - ēšanas laikā vai atsevišķi. Tomēr domāju, ka daba paredzējusi mums ēst kvalitatīvu pārtiku, kurā būtu viss nepieciešamais optimālai organisma funkcionēšanai, bez tam, lai uzsūktos Fe, vajag gan B12, gan C vitamīnu, gan daudzus citus kofaktorus. Līdz ar to es sagaidītu, ka dzelzij būtu jāuzsūcas labāk tieši ar pārtiku, kurā šie veicinošie faktori ir klāt. To nevar nodrošināt, ja lieto dzelzi 2 stundas pirms vai pēc maltītes.
Par Tavu anēmiju varu izteikt tikai minējumus. Kā teicām, Ferritīns ir Fe rezerve organismā. Tātad kaut kādu iemelsu dēļ, Tev šī rezerve neveidojas, kamēr visi citi rādītāji ir labi. Tātad Tava organisma īpatnība ir, ka Tev Fe visu laiku jāpiegādā klāt ar pārtiku vai vitamīniem. Ja to zini, tad vari attiecīgi koriģēt savu ēdienkarti. Un mana pārliecība ir, ka ar ēdienu Fe var uzņemt labāk un vairāk, īpaši no gaļas un aknām, kamēr mākslīgo Fe preparātu lietošana rada blakus efektus (un nav no dabas paredzēta). Uz jautājumu, kāpēc Tev tā ir, man pagaidām nav atbildes.
Lai veselība, - Silvija
Nelietoji nekādus dzelzs peparātus?Vnk kā man ārste teica - dzelzs laikam tāpēc, ka uzsūcas kunģī, asinīs parādās gandrīz momentāni un var drausmīgi svārstīties principā bezmaz atkarībā no dienas brīža (cik iepriekš ir kaut kas ēsts).
Nākamais - izņemot apelsīnu sulu un c vitamīnu - ir fakts, vai dzelzs tiek lietots atsevišķi vai kopā ar maltītēm. Vislabāk uzsūcoties tukšā dūšā. Jebkurs kofeīns, kalcijs, un bija vēl laikam produkti, kas 2h pirms/pēc kavē/bloķē Fe uzsūkšanos. Vispār, kad palasīju, kas tik tie produkti nav, bezmaz skaidrs, ka nelietojot dzelzs preparātus, nav reāli paēst tā, lai dzelzs uzsūktos. Skābe, protams, var palīdzēt tādā veidā, ka varbūt ātrāk tiek nogremotas visas vielas, tāpēc varbūt lielāka iespēja trāpīt uz to tukšo dūšu un stāvokli, kad nekas netraucē tai dzelzij uzsūkties..
Pašai ir kaut kāda jocīga anēmija - visi Hb, eritrocītu un dzelzs (arī btw!) rādītāji normāli (pat ļoti labi), bet, ja nedzeru dzelzs tabletes vai speciāli nepiedomāju pie gaļas ēšanas, Feritīns krīt. Un tad viš nokrīt līdz Taviem sākotnējiem cipariem, un tad, jau, ja kādu mēnesi mazāk dzelzs paēsts, tad krīt arī viss kā pa diedziņu -> Hb, eirotrocīti, utt., ar visām izrietošajām sekām... A Feritīnam man Linezerā Hematoloģijas centrā teica, ka norma esot no 27 (laikam). Man, piem., tik daudz dzīvē nav bijis. Savukārt dzelzs rādītāji, kad nu man testēja, vienmēr izrādījās asinīs pat virs normas - tb uzsūcas viss lieliski..