Kā es gatavojos Sākotnējai GAPS diētai
Par to, kāpēc šis piedzīvojums, lasi te
Beidzot mana apņemšanās sāk ieņemt reālākus apveidus manā prātā un virtuvē. Esmu nolēmusi 30 dienas dzīvot, vadoties pēc Sākotnējās GAPS diētas vadlīnijām. Lai viss būtu maksimāli godīgi, šajā īsajā rakstiņā uzticu Tev savus nedaudzos sagatavošanās priekšdarbus, kas man būtiski atviegloja diētas sākumu.
Kopš šī gada 2. janvāra es nedzeru kafiju, lai gan līdz šim bez rīta lielās kafijas krūzes nevarēju iesākt dienu, arī zemā asinsspiediena dēļ, taču vairāk tā man bija kā rituāla nepieciešamība. Tiesa, kad pieņēmu šo lēmumu, man nebija prātā GAPS ne vienā (Pilnā GAPS diēta), ne otrā (Sākotnējā GAPS diēta) variantā. Vienkārši nolēmu vairs neaizņemties enerģiju šodienai no rītdienas. Un lielos vilcienos man tas ir izdevies. esmu jau gan atļāvusies pa retam sagrēkot, bet ar laiku gūstot no savas kafijas krūzes arvien mazāku baudījumu. Un tagad, Sākotnējo GAPS diētu uzsākot, kafija kā viens neatļautais produkts jau ir mazāk, un tā ir tikai laba un derīga sakritība, kas manu dzīvi padara nedaudz vieglāku. Jo grūtumu pietiks.
Kopš vasaras – 2015. gada 14. jūnija - es apzināti neēdu maizi un miltus saturošus produktus (makaronus
ieskaitot), kā arī rīsus un kartupeļus. Atzīšos, mana iekšējā cīņa ar sevi, kad
redzes lokā nonāca smaržojoši kārtainās mīklas kruasanti vai ābolmaizes, bija visai
skarba... Un šis lēmums pat nebija saistīts ar kārtējo GAPS eksperimentu, jo toreiz vasarā vēl
nezināju, kad saņemšos diētai. Nevaru apgalvot, ka ne miltiņa neesmu mutē
likusi pēc savas Bez-maizes apņemšanās vasarā. Jā, esmu atļāvusi sev pagaršot plānu šķēli ciemiņu atnestās tortes, arī pa kādam kartupelim, taču tomēr atgādinot sev par apņemšanos. Taču tas viss - vēl pirms striktās GAPS diētas uzsākšanas.
Mana pieredze saka, ka ir vieglāk, ja sev stingri pasaki "Nē" tam vai citam produktam, nedodot sev atlaidi. Jo, tiklīdz, kaut vienu reizi pārkāpsi sevis uzlikto aizliegumu, tā nākamā reize jau atnāks ātrāk, un sev teiksi: „Re, vienu reizi jau atļāvos vājumam, un nekas taču nenotika”. Jā, notikt jau nekas nenotiks, neviens cits jau Tevi nestrostēs. Taču man ar savu iekšējo soģi pēc tam ir visai grūtas pārrunas. Tāpēc zinu, ka manā gadījumā ir vieglāk būt stingrai pret sevi. Tad gandarījumam roku rokā nāk ieguvums veselībai. Mana stingrība attiecībā uz maizi un miltiem bija 100% visu Sākotnējās GAPS diētas laiku. Un joprojām (novembrī), lai gan ar dažiem iekritieniem, mēģinu turēt Bez-maizes līniju. Taču ne vairs tik drastiski.
Domāju, ka tieši šis fakts – ka neēdu maizi, miltu izstrādājumus, rīsus, kartupeļus jau vairākus mēnešus pirms Sākotnējās GAPS diētas – padarīja manu stingro diētu reāli paveicamu. Pretējā gadījumā, ja jānoņem teju viss, kas līdz šim ēsts, gribasspēkam šoks var izrādīties pārlieku liels, lai drīz būtu kārdinājums atmest visam ar roku. Tāpēc tieši šāds solis ir viens no maniem ieteikumiem, lai Sākotnējā GAPS diēta vainagotos panākumiem.
2015. gada 31. augusts – ieskābējam kāpostus. Izmantoju 3 kāpostgalvas, pāris lielu burkānu un Himalaju sāli. Uz kāpostlapām dzīvojošās baktērijas, tiklīdz tikušas pie sāls lielajā stikla vāzē (ko izmantojam kā skābējamo trauku), sāk rosīties un fermentēt kāpostus, lai būtu man atbalsts, kārtojot veselību. Šoreiz īpaši priecājos par bagātīgo suliņu, kas izveidojas virs kāpostiem.
2015. gada 2. septembris – ieraudzēju kārtējo kefīra burku ar Kefīra sēni, kas manās mājās mīt kopš šī gada februāra. Tā ceļo man līdzi arī atvaļinājumā. Lai gan rūpes par šo ledusskapī mītošo mājas mīluli nav pārmērīgas, tomēr pavisam to aizmirst bez ēdiena (piena) uz ilgu laiku arī nevajadzētu. Vislabāk, ja Tev ir pieejams svaigs pilnpiens, taču es nebēdāju, par to, kā nav un esmu priecīga par veikalā nopērkamo treknāko pienu, kurš manai Kefīra sēnei tīri labi garšo.
2015. gada 2. septembris – pāris dienas pirms zemā starta uzvāru lielu katlu buljona no laikus sagādātajiem govs astes kauliem.
Jau apmēram nedēļu pirms Sākotnējās GAPS diētas uzsākšanas no rītiem dzeru siltu citronūdeni ar domu palīdzēt aknām veikt savu organismu attīrošo darbu. Recepte – izspiež ½ citrona sulu, pievieno glāzi silti remdena ūdens, dzer labu brīdi pirms brokastīm. Būtībā tas ir pats pirmais, ko daru tūlīt pēc pamošanās.
Visas Sākotnējās GAPS diētas dienas domāšu ne tikai par sevi un to, ko varu ēst un ko nē, bet gatavošu bērniem pusdienas došanai līdzi uz skolu, kā arī ģimenei gan brokastis, gan pusdienas, gan vakariņas. Vēlāk (septembra vidū) atsākšu strādāt Universitātē, kas no manis prasīs augstāko pilotāžu, domājot, ko un kā paņemt sev līdzi pusdienām.
Lai labāk saprastu produktu ietekmi uz manu veselību, ar nolūku visu Sākotnējās GAPS diētas laiku nelietoju nekādus papildus vitamīnus, tikai zivju eļļu vēlākos diētas posmos. Īstenībā lietot nepieciešamos vitamīnus un (atļautās) pārtikas piedevas būtu pat ieteicams, lai maksimizētu ieguvumu organismam. Taču man gribējās šoreiz iziet diētu „tīri”, lai mazinātu iespējamo nezināmo skaitu. „Maini vienu lietu vienā reizē” – ir teju zelta standarts ķīmijas eksperimentos un pētījumos, kur esmu darbojusies daudzus savas dzīves gadus. Pretējā gadījumā nekad nevar saprast, kas kādu rezultātu ir devis. Šoreiz tātad lielais eksperiments esmu es pati.
Šie arī visi mani priekšdarbi. Taču apzinos, ka manā gadījumā pirms diētas uzsākšanas tie ir bijuši visai minimāli no praktiskā viedokļa. Mājās ir jau sen sagādāta sulu spiede, elektriskā dārzeņu rīve, blenderis un daudzi citi tehniskie palīgi (par kuriem vari lasīt te) virtuvē. Arī manas ģimenes ēdienkarte jau gadiem ietver krietni daudz dārzeņu, augļu, minimāli lietojam pārstrādātu pārtiku, vairāk pērkam gaļu, kuru gatavojam mājās, utml. Beidzamajā laikā „uzspiežam” arī uz zupām. Pēdējā rafinētā cukura paka no mājām pazuda vēl pavasarī, un jauna pie apvāršņa netaisās parādīties. Milti arī parādās tikai periodiski. Cukuru veiksmīgi aizstājam ar medu. Šo iemelsu dēļ revolūcija manā virtuvē izpalika. Taču bez tās neiztikt, ja domāt par veselīgu ēšanu ģimenē sāksi tikai tagad.
GAPS pavārgrāmatās un citos GAPS materiālos ir uzskaitīti visi sagatavošanās aspekti, lai brīdī, kad diētas starts ir uzsākts, vairs nav aizķeršanos kādu tehnisku vai organizatorisku apsvērumu dēļ.
Lasi tālāk Sākotnējās GAPS diētas 1. Posms: 1. diena