GAPS diēta 11.-15. diena. Nepadodos
08.02.2014 11. diena
No rīta ievēroju, cik tīra ir mana mēle. Žēl, ka nepaskatījos uz to diētas sākumā. Brokastīs 2 banāni, mandarīns, ķirbju, saulespuķu sēklas, rozīnes, viss kopā pārliets ar medu. Kafija bez cukura, piena. Apelsīnu sulas glāze. 2 stundas vēlāk man vēl nemaz negribas ēst. Apēdu mazu ābolu lekciju starplaikā un izdzeru Chai tējas krūzi ar pustējkaroti medus.
Labi, ka tālajos Wicklow kalnos, kur dzīvojam mūķeņu konventa ēkā, nav ne internets, ne svaru. Ceru uz patīkamu pārsteigumu svara ziņā, kad būšu atkal mājās pēc pāris dienām. Lai gan - garšīgās ēdmaņas, ko gatavo Džo, varētu darīt savu... Lai gan mājās svaru rādītāji nebūt neliecina par dramatisku svara zudumu, meitenes no manas mācību grupas ievēro un komentē manu jauno tēlu. Prieks.
Šodien iemācos, ka ingvers sasilda organismu no iekšpuses, bet tas siltums vairāk stimulē gremošanu un tai nepieciešamo uguni. Taču tas nespēj aizsniegt aukstās kājas un rokas. Šim savukārt sildošs ir rozmarīns un salvija.
Pusdienas. Burvīgi spinātu un rukolas salāti, ar ķimeņu mērci. Prosas graudi – paši sārmainākie barības traktam, jūras kāpostu sāļā torte (kische). Saldajā ogas – vīnogas, zemenes, mellenes. No pasniegtās Pavlova kūkas uz manām ogām tiek kāds kriksītis olbaltuma cepuma un krēma. Kad tos sajūtu mutē, secinu, ka man nemaz negribas un neko neesmu zaudējusi, paliekot pie ogām.
Pats dīvainākais atklājums šodien – līdzi paņemtie 2 melnās šokolādes (86%) gabaliņi (gadījumam, ja uznāk briesmīga kāre) tā arī istabā stāv neapēsti. Kad to secinu, grūti pašai noticēt. Vairāk paskribinu no līdzi paņemtajām mandeļu maizes šķēlēm. Un zinu, ka man tas jāpasaka visiem, ja es to varu izdarīt - tikt vaļā no šokolādes atkarības - tad to var jebkurš. Jo mana atkarība ir īpaši smaga. Bet, kā saka Džo, šokolāde nevar mūs iemīlēt...
Vakariņas. Lēcu zupa. Kvinoja, cukīni, burkānu salāti ar mērci (svaigi spiesta apelsīnu sula, vīna etiķis, olīveļļa, nedaudz kļavu sīrupa). Garšīgajām Džo ceptajām maizēm es nepieskaros. Toties nograužu atlikušo šokolādes gabaliņu istabā. Tātad vēl par agru teikt Hops.
09.02.2014 12. diena
Džo mums rāda savas pirmās grāmatas sagatavoto paraugu „Shiatsu and the Art of Conscious Cooking”, kas tiks atvērta 7. martā. Maza sievietīte, kas viena audzina 3 puikas (dvīņi un gadu jaunāks brālis) un burtiski mutuļo no enerģijas un zināšanām par šiatsu, ēdieniem, produktiem, to ietekmi uz katru ķermeņa orgānu, kā apmierināt ķermeņa fiziskās un emocionālās vajadzības, ēdot atbilstošos produktus... Vēlāk uzzinām, ka viņas prātā jau dzīvo 3 grāmatas. Un pati veidojusi arī mājas lapu www.joannefaulkner.org un ieplānojusi arī aplikāciju, kas strādās kopā ar grāmatu. Īsts iedvesmas avots man.
Tas, ko cita starpā Džo māca savā grāmatā, ir uzdot 3 jautājumus:
1. Kā es šobrīd jūtos?
2. Kas man šobrīd pietrūkst?
3. Kā es varu sevi mīlēt vairāk?
10.02.2014 13. diena
Cik labi, ka joprojām nav svaru, jo jūtos ēdusi par daudz, pat ja viss veģetārs, garšīgs un veselīgs. Un manā nedēļas nogales kontā jāpieraksta pāris ēdieni, kas tomēr nav atļauto GAPS diētas produktu sarakstā - lēcu un turku zirņu zupas (kur klāt arī kartupelis), karotīte rīsu, sāļā torte ar jūras kāpostiem (kraukšķīgo mīklas maliņu tomēr atstāju uz šķīvja), nevarēju nepagaršot arī krāsnī kraukšķinātus kartupelīšus (bet tikai pāris šķēles, goda vārds), kas gatavošanas laikā apbērti ar ķimeņu sāli. Apņemos arī savai virtuvei iegādāties piestiņu ar piestalu, lai es varētu gatavot šos vienkāršos un garšīgos sāls un garšvielu maisījumus – grauzdētas ķimenes ar sāli, sezama sēkliņas ar sāli (tam ir pat savs nosaukums, ko neatceros). Bērniem noteikti mājās pagatavošu bumbierus, kas ābolu sulā sutināti cepeškrāsnī. Ļoti gaidīšu iznākam Džo grāmatu, no kuras turpināšu iedvesmoties.
Un pats pārsteidzošākais – mani sāk vajāt doma mājas lapā izveidot Recepšu sadaļu. Pārsteidzošākais tāpēc, ka līdz šim neesmu bijusi nekāda aktīvā pavārgrāmatu šķirstītāja, mani centieni izmēģināt kaut ko jaunu līdz šim bijuši ļoti epizodiski. Un mājas lapā es apsolītu likt tikai ļoti vienkāršas un pašas pārbaudītas receptes. Ja es esmu to varējusi dabūt gatavu, tad garantēju, ka to var jebkurš un jebkura. Jo neuzskatu, ka man ir zaļais īkšķītis (lasi, talants) virtuves mākslās (vai zini manas bērnības burvīgo grāmatu par Puisēnu Tistū ar zaļajiem īkšķīšiem?). Tomēr beidzamā laikā mani sāk iedvesmot lietas un cilvēki arī šai virzienā. Domāju, ka tas ir labais blakusrezultāts manai veselīgajai diētai – tā man liek vairāk piedomāt, ko ēdu, saklausīt savu organismu, kā tas jūtas. Un mani šis jaunais paradums ļoti priecē.
Atceļā uz mājām, Dublinas lidostā atkal pasūtu savus veselīgos salātus (sk. iepriekš). Liekas, ka meitene aiz letes mani atceras pēc šīs salātu sastāvdaļu kombinācijas. Melna kafija vairāk kārtības labad, jo īstenībā jau kādu laiku esmu pieradusi nedzert pie ēdiena.
Atzīšos, man piemīt viens ļoti nopietns trūkums, kas varbūt nav raksturīgs daudzām sievietēm – man nepatīk iepirkties. Ja nu gluži akurāt ko vajag, tad es to daru kā darbu, iešu, pirmajā veikalā ko piemērīšu un to, kas der un patīk nopirkšu, un, uff, atkal miers kādam laikam. Man nepatīk un nav arī laika dīki staigāt pa veikaliem, piemērīt apģērbu un kurpes, nolikt atpakaļ, iet uz nākamo veikalu, lēnām nobriest tam, ko vēlos.
Toties mani mīļākie veikali noteikti ir grāmatu un veselības produktu
veikali. Tā nu vedu no Dublinas mājās atkal kārtējo Omega eļļu pudelīti un
Probiotiķus (max daudzumu labo baktēriju, lūdzu, – 20 miljardi katrā kapsulā). Savukārt,
grāmatu veikala Eason apmeklējums man patiesībā rada skumjas pārdomas. Protams,
savu pusstundu pavadu Veselības grāmatu nodaļā. Lai secinātu, ka plauktos
lielākā vieta atvēlēta šādām tēmām – depresija, mentālās slimības (autisms,
disleksija, Aspergera sindroms, panikas lēkmes. u.c.), vēzis, gremošanas
sistēmas slimības, diabēts, svara nomešana. Un tas man vēlreiz parāda ļoti
„loģisko” bildi sabiedrības veselības tendencēs, ņemto vērā, kurp mūs ved
klasiskās medicīnas un farmācijas sasniegumi, kā arī Fast food kultūra. Gribas
cerēt, ka manas domas šajā mājas lapā varētu cilvēkiem radīt vismaz pārdomas,
bet varbūt arī kādus secinājumus. Un starp citu, GAPS diēta ir īsti vietā visu
augstākminēto slimību un problēmu gadījumā.
11.02.2014 14. diena 65.2 kg
Tā. Šoks. Vai patiesi mani „pēdējie” kilogrami ir tik spītīgi? Vai
vienkārši ir par daudz ēsts visādu labumu, kamēr biju mācībās?
12.02.2014 15. diena 65.5 kg
Vēl lielāks šoks. Svars atkal iet augšup. Kur ir slavenā Virgin diet, kas man sola pazaudēt 7 mārciņas (3.2 kg) 7 dienās? Nu, labi, varbūt esmu īpaši smags gadījums tiešā (patiesi ?) un pārnestā nozīmē. Baidos, ka mans organisms pēkšņi izdomās, ka šis varētu būt, tā teikt, optimālais svars. Vai varbūt, tas sapratis, uz ko mērķēju, sāk uzvesties kā pie potenciālā bada – uzkrāj rezerves, lai, ja galīgi izdomāju neēst, būtu, no kā pārtikt? Nu, kāpēc smadzenes nespēj strādāt vienoti ar pārējo ķermeni un manas nevainīgās un visnotaļ veselīgās apņemšanās vēl neaizsniedz tauku šūnas? Hm, laikam vakar par daudz apēdu riekstus un sēklas, kas taču ir vesela kaloriju bumba. Šorīt no pārsteiguma pat brokastis negribas, tā vietā pie kafijas krūzes (melna, bez cukura, nu, labi, pustējkarote medus) gremoju informāciju un pārdomas par saviem spītīgajiem kilogramiem. Apņēmība joprojām ir, saldumus pat negribas. Vismaz tas labi.
Iepriekšējais ieraksts GAPS diēta 6.-10. diena Nākamais ieraksts GAPS diēta 16.-20. diena