SĀKUMS: Mana GAPS diētas dienasgrāmata
Vispirms nedaudz par to, kāpēc vispār iesāku šo dienasgrāmatu un kāpēc to publicēju
GAPS diēta nav domāta svara samazināšanai, tā ir ārstnieciska, organismu atveseļojoša.
Par Natasha Campbell-McBride GAPS grāmatu uzzināju, mācoties Homeopātijas skolas 3.kursā, drīz tā iegūla manā grāmatu plauktā starp citām daudzajām homeopātijas grāmatām, kas vēl neizlasītas gaida uz manu laiku. Kā bieži mums ģimenē gadās, vīrs ātri to izlasīja un pārstāstīja man galvenās idejas no grāmatas. Idejiski jau toreiz sajutu lielo potenciālu, ko paver šī diēta, īpaši, kad runa ir par smagām (un, domājam, neizdziedināmām) mentālām slimībām kā autisms un šizofrēnija, arī depresija, uzmanības deficīta sindroms bērniem u.c. Likās interesanti, pārdomas rosinoši, bet toreiz tur arī paliku.
Līdz vairāk kā gadu vēlāk, sāku pati šo grāmatu lasīt, jau ar nedaudz lielāku interesi tieši par uzturzinātni. Jo arvien vairāk saprotu, cik liela nozīme mūsu veselības uzturēšanā ir tam, ko ēdam. Un grāmatas es lasu lēnām, drīzāk studēju, ar zīmuli, flomasteri un līmlapiņām pie rokas. Sasmēlusies zinības, es drīz nekavējos ar tām dalīties ar daudziem cilvēkiem, īpaši, kad dzirdēju par bērnu vai pieaugušo slimošanu. Pirmais ieteikums vienmēr bija no ēdienkartes uz laiku izņemt pienu, miltu produktus un cukuru jebkādā veidā, tā vietā klāt lietot labo baktēriju preparātus un tās saturošus produktus (kefīru, lakto, skābus kāpostus). Dalījos no sirds, bet nesapratu, kāpēc tikai retais izmēģināja manus ieteikumus.
Līdz manas teorētiskās zināšanas tika pārbaudītas praksē pašai ar savu bērnu. Jaunākajam puikam no pagājušās vasaras līdz vēlam septembrim bija palicis neliels klepus, ko es ilgi nespēju izārstēt ar visām savām zināšanām homeopātijā un zālītēm pie rokas. Izmēģināju Tissue salts, akūtās klepus zāles, konstitucionālās zāles, pat tādas, kas spēj iedarboties uz ģenētisko mantojumu (miasmatic treatment) pēc pilnas programmas. (Par konstitucionālo un miasmātisko ārstēšanu skaidrošu vēlāk sadaļā Homeopātija.) Diemžēl, bez pārliecinošiem rezultātiem. Neliels krekšķis, kairinošs, kaitinošs klepus joprojām apgrūtināja puikam dzīvi, sāku jau uztraukties par tā pāreju astmā (kā tas bija diviem vecākajiem bērniem).
Līdz vienā dienā par mani nāca apgaismība, un es nolēmu izmēģināt GAPS diētu praksē savam bērnam, pati nākot viņam kompānijā. Neteikšu, ka tas bija pārāk viegli, jā, bija krietni vairāk jāpiedomā, ar ko mazo pabarot, jo tagad tik pierastie maize, makaroni, jogurti, cepumi, saldumi tika no ēdienkartes izslēgti, bet tā vietā ēdām vairāk dārzeņus, augļus, gaļu, zivis. Jāatzīst, ka 8 gadu vecumā izturēt šādu diētu nedēļas garumā ir varoņdarbs. Arī man tas nebija nemaz tik viegli, jo nācās vairāk domāt un nedaudz vairāk gatavot. Bet, galvenais, ka puika labi saprata, kāpēc to darām, tas palīdzēja viņam saņemties. Tagad precīzi neatceros, bet, šķiet, ka rezultātu redzējām jau pēc 3-4 dienām, klepus vienkārši pazuda, un, kad sagaidījām atkal laimīgo, "normālo" pirmdienu, par klepu jau bijām aizmirsuši.
Tāds mans labais stāsts par to, cik efektīva ir šī diēta, pat ja ievērota neilgi. Par tās teorētisko pamatojumu, kāpēc tā ir tik laba, es stāstīšu sadaļā GAPS. Šis "brīnumainais" veids, kā mēs izārstējām dēlam klepu, tikai vēl vairāk nostiprināja manu pārliecību "sludināt"" par šo diētu cilvēkiem. Un lai pārbaudītu GAPS diētu "uz savas ādas" un ilgākā laika posmā, es nolēmu (vēl uz Jaunā gada iesākuma labo apņemšanos viļņa) paeksperimentēt ar sevi. Un par šī eksperimenta rezultātiem pastāstīt cilvēkiem. Jo īstenībā, es neticēju, ka tas ir izdarāms, tāpat kā daudzie paziņas, kam par diētu stāstīju. Mainīt ēšanas paradumus nav viegli, arī man. Tas prasa vai nu lielu gribasspēku, vai cilvēkam jābūt bezizejā, kā, piemēram, tas nereti ir ģimenēs ar autiskā spektra bērniem.
Tāpēc ar savu GAPS diētas eksperimentu es nolēmu parādīt ikvienam, ka tas ir izdarāms. Un es nebūt neesmu ar to spēcīgāko gribasspēku. Vajag tikai motivāciju. Un jo ilgāku laiku es dzīvoju pēc šīs diētas, jo mazāku piepūli man tā prasa. Nu, nepavadu es pusi dienas virtuvē, sutinot sev speciālu ēdienu. Un negribas man vairs tās kūkas un konfektes, brīžam pati tam vēl neticu. Šokolāde un kafija varētu būt pēdējais bastions, kas padodas manai uzņēmībai, bet to vēl redzēsim, vai tā būs.
Un ar diētas dienasgrāmatu es nedomāju sausu uzskaitījumu, ko tajā dienā esmu apēdusi. Jo tālāk manas diētas dienas un piezīmes ies, jo vairāk pārdomu un sajūtu aprakstu tajās būs, un nereti varbūt pat es aizmirsīšu pieminēt, ko apēdu. Tad nedomā, ka esmu pārtikusi tai dienā tikai no brokastīm vai avokado.
Kad būšu uzrakstījusi par to, kādām veselības problēmām GAPS var palīdzēt (jau tagad vari skatīt vietni http://www.doctor-natasha.com/), vēlos, lai saproti, ka nav obligāti jābūt slimam, lai sāktu dzīvot pēc GAPS diētas ieteikumiem. Es ticu, zinu, ka GAPS diēta var palīdzēt arī veselam cilvēkam - justies labāk, stiprināt organismu veselībā, nesaslimt tik bieži ar klepu un nepadoties vīrusiem. Ja arī Tu saņemsies izmēģināt GAPS diētu ilgāku vai īsāku laiku, priecāšos, ja padalīsies ar savu pieredzi.
Un vēl - uzticēšu Tev noslēpumu - martā es došos uz Dr Natasha Campbell McBride rīkotajiem GAPS konsultantu kursiem, kur ceru vēl vairāk sasmelties gan zināšanas, gan iedvesmu, gan idejas. Un tad es ar vēl lielāku pārliecību varēšu iedvesmot arī Tevi. Bet līdz tam, vari lasīt manu GAPS diētas dienasgrāmatu un just man līdzi:)
GAPS diēta 1.- 5.diena Lasi te
3 komentāri - SĀKUMS: Mana GAPS diētas dienasgrāmata
Katrs Sākotnējās GAPS diētas posms var būt ļoti individuāls ilguma ziņā - no dažām dienām līdz vairākiem mēnešiem. Jāseko saviem simptomiem un pašsajūtai.