GAPS diēta jaunā līmenī. 8,5 mēneši
18.10.2014
Tagad vairs nevaru pateikt, kurā brīdī dēla veselība atgriezās normā – pamazām izzuda puņķi, arī elpa normalizējās. Ēdot stingrāk pēc GAPS ieteikumiem, pēc apmēram 3-4 nedēļām viss pamazām aizveda atpakaļ līdz veselībai. Jāatzīst, devu arī Homeopātiskās zāles un Šūnu sāļus. Šī bija vēl viena pozitīva pieredze ar GAPS.
Kā jau rakstīju, kopš bērnu skolas sākuma ne vien cenšos viņiem gatavot uz skolu līdzi siltas pusdienas, bet arī gatavoju mājās pusdienas sev un vīram. Un priecājos, ka ieguvēja esmu arī es (jeb mani izmisušie orgāni, kas līdz šim nezināja, kad dabūs ēst un ko dabūs - kā norādīja mana masierīte Evija). Jo vienai sev gatavot es būtu par slinku, vien izlīdzētos ar savām mandelēm, biezpienu, jogurtu utml.
Kopš pavisam nesena laika manās mājās ir vēl viens palīgs. Miniatūrs virtuves kombains jebšu vienkāršāk - elektriskā rīve, kam maināmi 4 dažādi asmeņi. Un tagad domāju, kā vispār es spēju līdz šim bez šāda palīga dzīvot, pat visam GAPS eksperimentm cauri. Jo tagad mans laika ieguldījums ir tikai dārzeņu nomizošana, tālākais (un līdz šim ilgākais visā procesā) - dārzeņu sagriešana - ir dažu sekunžu jautājums.
Un, lai nebūtu jāslavē tikai mana jaunā rīve (tas nebūtu godīgi pret pārējiem palīgiem virtuvē), es nolemju fotosesijā iemūžināt visus 7 savus neaizstājamos palīgus (darbināmus ar elektrību vai ar roku), bez kā mana ikdiena vairs nebūtu iedomājama. Un tātad - rūpes par manas ģimenes veselīgajām maltītēm man atvieglo:
- elektriskā gaļas mašīna - gatavu malto gaļu un visādus maisījumus šai virzienā nepērkam, vienmēr izvēlēto gaļu mājās samaļam paši)
- sulu spiede - ļauj izspiest gan dārzeņu, gan zaļumu, gan augļu sulu
- blenderis - kefīra kokteiļiem
- elektriskā citrusaugļu sulu spiede - kad sakārojas apelsīnu sulu
- elektriskā dārzeņu rīve - šādu vai līdzīgu iesaku iegādāties katrā virtuvē - ērtībai un laika taupīšanai (fotografējot tai esmu noņēmusi plastmasas augšpusi, lai labāk redzama rīve)
- rokas citrusaugļu spiede - kad vajadzīga tikai puscitrona sula rīta ūdens glāzei vai klāt pie dārzeņu un zaļumu sulām
- piestiņa - sāls un sēkliņu saberšanai
- kafijas dzirnaviņas (nav fotogrāfijā) - kamēr rakstu par sēkliņu beršanu, atceros un domās atvainojos savām kafijas dzirnaviņām (īstenībā visvecākajām manā virtuvē), kas manas aizmāršības dēļ ir palikušas ārpus foto zvaigžņu stundas. Kafijas dzirnaviņas kafijas malšanai manā ģimenē lietotas vismaz pārdesmit gadu atpakaļ. Tagad dzirnaviņas kalpo, lai samaltu sēkliņas. Jo jebkuras sēkliņas organismā tiks izlietotas pilnvērtīgāk samaltā veidā. Citādi, ja tās nesamalsi, var sanākt, kā ar linsēklām - kādas iekšā, tādas ārā:)
Tātad man ir 8 palīgi virtuvē, ja neskaita ģimenes locekļus:) Un, te es nemaz neminu cepeškrāsni un citas virtuves ērtības, bez kā neviena mūsdienu virtuve vairs nav iedomājama. Bet uzsvēršu, ka manā virtuvē jau kādus gadus 4-5 ar gudru ziņu vairs nav mikroviļņu krāsniņas.
Vēl viens labs jaunums - kopš nesena laika mūsmājās regulāri skābējam kāpostus. Ja pirms tam šim griešanas pasākumam vajadzēja krietni saņemties un mobilizēt vīra vai ciemos atbraukušā dēla stiprās rokas, tagad ar savu jauno elektrisko rīvi, ar kāpostiem es tieku galā pati un vienos priekos. Un šodien man palīdzēja 9-gadīgais dēls, kas ar elektrisko rīvi un lielu atbildību sarīvēja abas kāpostgalvas un burkānus. Tos saberžot kopā ar Himalaju sāli, mums sanāca precīzi 3 L burka ar kāpostiem. Nu, darbs baktērijām, lai pēc 5-7 dienām mēs jau varētu sākt degustēt veselīgos kāpostiņus. Reiz pierīvēju klāt sarkano bieti un dabūju violetus skābos kāpostus.
Ideāli būtu pirms katras skābo kāpostu burkas iztukšošanās jau laicīgi sarīvēt nākamās galvas, lai veselīgais produkts neiztrūkst ne dienas. Tos ēdam tāpat, arī liekot klāt eļļu vai krējumu, arī pievienojam klāt zupai, katrs savā šķīvī. Karote skābu kāpostu satur 100 reižu vairāk labo un mūsu veselībai tik vajadzīgo probiotisko baktēriju nekā probiotiķu kapsulas, ko pirksi aptiekā un par kurām atstāsi daudz naudas, ja vēlēsies savam organismam piegādāt tikpat baktēriju. Turpinu par veselīgo (un lēto) probiotiķu avotu kladzināt, kur vien eju un kam vien neapnīk manī klausīties. Šobrīd ir pats īstākais laiks kāpostu skābēšanai. Un, kā redzi no mana stāsta, to var paveikt arī pilsētā, tam nevajag ne ēveli, ne mucas. Un kāposti jau nav vienīgais dārzenis, ko var skābēt. Tikai es pagaidām neesmu tikusi daudz tālāk.
Tāpat nevaru nerunāt par Viņas augstību Kefīra sēni, kas ir vēl viens veselības avots mūsmājās. Ar prieku Tev varu pastāstīt, ka mana Kefīra sēne jau saņēmusies tik labi, ka varu ar to dalīties tālāk. Un nu jau tā savu labo misiju – atveseļojošo darbu – dara arī vairākās citās ģimenēs, kas, ceru, kad laiks pienāks, pados savu sēni tālāk kā ieraugu veselīgajam kefīram saviem draugiem, paziņām un kolēģiem. Un tā labais vairojas un iet plašumā:) Apsolu, ka vēlāk sagatavošu rakstu / fotoreportāžu par Kefīra raudzēšanu, to drīzumā meklē sadaļā UZTURS / Probiotiķi.
Vēl viena laba lieta – rudenim atnākot, šad un tad atkal iesulojam. Ar tādu baudu sagriežu mammas doto ķirbi, tirgū pirktu bieti un burkānu, klāt āboli – mazie, un tik saldie Sīpoliņi no pašu dārza, eksotiskias greipfūrts, vai kas nu ir mājās vēl. Un sanāk super garšīgs, salds veselības kokteilis. Ideāli, ja vari šo sev sarīkot 2 x dienā. Un es nesatraucos par cukura daudzumu un glikēmisko indeksu savā veselības dzērienā. Ja tas uztrauc, tad jāpaliek pie zaļajiem kokteiļiem.
Mīlot eksperimentus, izmēģināju iedzert tā vairāk tieši kāpostu un brokoļu sulu. Jo nevarēju saprast, kāpēc vairogdziedzera problēmu gadījumā cilvēkiem neiesaka ēst svaigus brokoļus un kāpostus. Un mans secinājums ir visai interesants. Jo es caur sevi sapratu, kāpēc. Lai gan man ar vairogdziedzeri it kā īpašu problēmu nav, man palika reāli slikti (tādas kā savilktas sajūtas vairogdiedzerī un kaklā, nelabums, nespēks) – tik spēcīga ir tīra brokoļu un kāpostu sula. Ja esi grauzis/usi kāposta kacenu vai kāli, tad vai iedomāties, par ko es runāju. Jo arī tie ir visai sīvi, un drīz vien sāk kņudēt, skrāpēt kaklā. To pašu un vēl intensīvāku sajūtu vari piedzīvot, ja iedzersi kāpostu sulu, kas ir šo aktīvo vielu koncentrāts. Tas man lieku reizi pierāda, kāds spēks ir tam, ko ēdam vai dzeram.
Krustziežu
dzimtas dārzeņos ir daudz Sulforaphane (mēģinu latviskot – sulforafāns) - sēru saturošais
organiskais savienojums,
kas jau ir pierādījis savas brīnumdara īpašības – tas palīdz vēža slimniekiem, stiprina imunitāti, un, kā tikko
uzzinu, spēj mazināt arī autiskā spektra izpausmes. Protams, ir arī pretēji viedokļi, ka šis ir
tikai vēsturiski radies ierobežojums. Tieši tāpēc es veicu eksperimentu ar
sevi, lai saprastu, kas un kā. Un, kamēr zinu vairāk par šo, tomēr cilvēkiem ar
vairogdziedzera problēmām iesaku uzmanīgi izvēklēties, ko likt zaļajos
kokteiļos.
Toties smaidu, ka
vieglu roku iemānīju ķirbi pat lielajam dēlam, kurš gardu muti izdzer vēl
putaini saldo ābolu (plus ķirbja) sulu un vēl nosaka, cik labi iet iekšā. Daudz
labāk nekā viņa pirktās paku sulas, kur iekšā nedzīvs sulas koncentrāts,
cukurs, pelējuma sēnes un alumīnijs no iepakojuma, nemaz neskaitot visas citas
piedevas.
Un turpmāk nolemju nenobāzt uz skapjaugšas sulu spiedi, lai tā man ik pa laikam atgādinātu par veselīgajeim, dzīvajiem kokteiļiem. Un Latvijā tik viegli ir to piekopt – bagātīgie tirgus stendi paši prasīties prasās, lai visas rudens veltes izmantojam savai veselībai. Un, manuprāt, sulas ir ātrākais, svaigākais, veselīgākais veids, lai vitamīni, mikroelementi, fermenti nonāktu organismā.
Un balti skaužu tos laimīgos cilvēkus, kas Latvijā jau iesaistījušies Tiešās pirkšanas kustībā. Ja vēl ne, klausies raidījumu par Tiešo pirkšanu Latvijas Radio 1 arhīvā un sāc rīkoties, lai šādu luksusa iespēju noorganizētu sev un saviem draugiem. Jo šī ir iespēja tikt pie mūsu platuma grādos bioloģiski audzētiem dārza un lauka labumiem visa gada garumā, pie tam lētāk. Un tad nebūs jāpārtiek no Spānijas redīsiem vai zemi un sauli neredzējušiem šampinjoniem vai paprikas. Pie tam ar šo kustību atbalstām arī savus vietējos zemniekus.
Nolemju iet vēl tālāk savas veselības uzlabošanas virzienā, un tupmāk 1 dienu nedēļā pārtikt tikai no sulām. Jo atslodzes diena tikai ar ūdens dzeršanu man ir par grūtu. Sulu dienas jau izdevušās vairākas reizes, bet, kad piemirstas, nešaustu sevi. Vienmēr ir iespēja. Pēc sevis redzu, ka ir vieglāk par atslodzes dienu izvēlēt vienu konkrētu dienu nedēļā, nevis atstāt to "kā sanāks" ziņā. Lekcijās tikko arī dzirdēju, ka tieši biešu, burkānu sula ir lieliskas aknu tīrīšanai. Tāpat kā greipfrūtu sula. Turpinu mācīties, izmēģināt, secināt un dalīties.
Tagad pat neateros, kas tieši mani pamudināja ierunāties par stingru GAPS diētu vīram. Atzīmēju kalendārā dienu, kad sāku vairāk piedomāt, kas viņa šķīvī. Un jau pēc nepilnas nedēļas vīrs sajuta labo efektu – skaidrāku galvu un vieglākas domas, darot darba lietas. Tā kā, lokot iekšā vairāk gaļas un taukvielu, vīrs drīz sajuta, ka sāk nākt klāt svars, vienojāmies, ka konkrēti viņam tātad tik daudz gaļas olbaltumvielu nav vajadzīgs. Tāpēc vairāk domāju, lai mājās būtu zupas. No tā izdaru savus secinājumus, ka katram cilvēkam GAPS ietvaros var izveidot savu specifisku ēdienkarti, ņemot vērā katra cilvēka veselības problēmas, vajadzības un organisma fizioloģijas īpatnības. Jo mēs katrs esam citāds, unikāls. Un kā tādiem mums par sevi unikāli jārūpējas.
Vēl gribu izaugt līdz maizes cepšanai no ierauga, jo pagaidām lietoju sauso raugu. Un zinu, ka tas nav ļoti draudzīgs vēderam, jo piegādā organismam rauga sēni. Bet par to man vēl jālasa un jāmācās. Un jādabū pats ieraugs. Varbūt Tev ir mājās no senčiem mantotais maizītes ieraugs? Mainu pret Kefīra sēni:)
Tā man iet. Lai gan kopumā pret pašu GAPS diētu šobrīd ģimenē izturamies ne pārāk skrupulozi, šī filozofija mums rāda arvien jaunus veidus, kā rūpēties par savu fizisko, mentālo un emocionālo labsajūtu. Tāpēc GAPS, manuprāt, ir parole uz labu veselību visās tās izpausmēs.
Lai arī Tavā ģimenē laba veselība!
Iepriekšējais ieraksts GAPS diēta un bērni. Meita
4 komentāri - GAPS diēta jaunā līmenī. 8,5 mēneši
uzgāju Jūsu lapu, jo meklēju, kā tikt vaļā no depresijas. bet par to citreiz.
es kādu laiciņu ieturēju Dukāna diētu, bet ātri atmetu, jo man normāli neizgāja vēders un palika tikai sliktāk, kaut arī daudz ēsu dārzeņus + gaļu. Vai šai diētai nav tādas blaknes?
veiksmi un paldies,