GAPS diēta un bērni. Dēls (9)
29.08.2014 7 mēneši kopš sākuma
Arī šovasar atvaļinājuma beigās mazais dēls tika pie problēmas – ilgstoši puņķi degunā, kam drīz pievienojas sēcoša elpa. Pēc pieredzes ar abiem lielajiem bērniem, sāku palikt uzmanīga. Astmu trešo reizi mums nevajag. Domāju, kas ir simptomus izraisošie iemesli. Un mana pagaidu hipotēze ir – pārāk liela saldumu, baltmaizes un putekļu koncentrācija, ciemojoties pie vecmammas. Tas ir bijis liels trieciens organismam, jo par daudz visa kopā pāris dienās.
Tagad puikas veselība man liek beidzot saņemties pēc būtības. Atkal domāju, ko dēlam dodu līdzi uz skolu (Norvēģijā bērniem skola sākas augusta otrajā pusē). Iztiekam bez maizes, piena, saldumiem, cukura, makaroniem. Taču neplātoties pat sev ar GAPS karogu. Vienkārši sajūtu, kas ir labais un dziedinošais dēlam, kas – kaitē. Jā, tas prasa vairāk piedomāt, lai ledusskapī būtu gaļa, ko samalt un pagatavot mazas kotletītes, ko dot puikam uz skolu, kauliņš, no kā izvārīt veselīgu zupu (bez kartupeļiem), dažādi dārzeņi, ogas un kefīrs, no kā gatavoju rīta kokteili. Maizi ar nolūku pāris nedēļas nepērku, cepu savu Spelt maizīti mājās. Labums divkāršs – ir pašiem veselīga, svaiga maizīte, kur zinām, kas iekšā, otrkārt, bērni ne tik ļoti to grib ēst katru mīļu brīdi kā tas būtu ar veikalā pirktu baltmaizi.
Un bez visa tā, kas jāsagādā krājumos, man ir arī jāpagatavo gan brokastis, gan pusdienas vīram, gan bērniem uz skolu (cenšos iedot siltu ēdienu speciālā termosā), gan vakariņas, ko cenšamies ēst ap 18. Bet pēc apmēram 10 dienām šāda ritma secinu, ka jau pieradu. Grūtākais ir izstrādāt savu sistēmu, lai viss ir, visi paēduši, un man nav jāpavada visa diena par to domājot.
Jā, es ceļos no rīta agrāk, lai pagatavotu siltas pusdienas bērniem. Bet tas notiek ātri. Viņu mīļākais ēdiens līdzi ir cepta vistas fileja plus dārzeņi plus (pa retam) rīsi. Vistu un dārzeņus es sacepu pannā no rīta, kamēr uzvārās rīsu sauja. Tad visu sajaucu kopā, pārleju ar olīveļļu. Bieži lieku klāt kurkumu (tumeriku), jo tas dažādo gan garšu, gan izskatu (dārzeņi un rīsi iekrāsojas dzelteni). Dārzeņu dažādība ļauj mainīt arī garšas šajā vienkāršajā ēdienā. Man ir iegādāti speciāli termosi ar platu kakliņu, un bērni stāsta, ka atverot to pusdienlaikā, ēdiens vēl ir krietni silts. Tikai retu reizi pēc skolas termosā atrodu līdz galam neapēstas pusdienas.
Dēlēnam par apetītes trūkumu nekad nav bijis jāsūdzas, bet tagad smaidu, kad viņš, pārnākot no skolas, kādreizējo uzgraužamo kārumu vietā (maizes šķēle ar smērējamo šokolādes krēmu, augļi, jogurts vai taml), tagad prasa kārtīgu ēdienu. Dienā, kad man nebija gatava ēdiena viņam plkst 16, piedāvāju pašcepto maizi ar šķiņķi, puika sašutis saka: „Man gribas kārtīgi paēst kaut ko siltu.” Priecājos, cik ātri viņš pierod pie veselīga ēdiena, un no rīta stāv blakus pannai, cerot, ka paliks kas pāri no skolai dodamajām pusdienām, ko tad viņš varēs apēst. Puika labprāt loka iekšā ceptus dārzeņus, dārzeņu sautējumus, lēcas un griķus.
Un smaidu par sevi, ka vienu dienu man paslīdēja kāja (lasi – roka), un pirkumu groziņā ieleca pāris tumšās un pāris piena šokolādes. Jo MAN sagribējās. Un domāju, nebūs godīgi, ja pati našķēšos, bet bērniem teikšu, ka tas nav veselīgi. Tā nu pati iedevu puikam strīpiņu šokolādes, uz ko dēls sirsnīgi nopūtās: „Cik sen neesmu ēdis šokolādi.” Toties mājās uz mana galda atrasto karameli man atdeva bez liekiem strīdiem.
Puika arī stāsta, cik laba dzīve draugam skolā, kuru mamma baro ar picām, spageti, un pat atnes uz skolu hamburgeri no McDonalda. Abi spriedām, kura mamma tad rūpējas vairāk – tā , kura gatavo dārzeņus, vai tā, kas piegādā uz skolu maizes. Dēls saprata. Tomēr vienojāmies, ka arī šī otra mamma mīl savu dēlu, tikai citādi.
Iepriekšējais ieraksts GAPS diētas BILANCE Nākamais ieraksts GAPS diēta un bērni. Meita