Pārtikas alerģijas bērniem. Cēloņi un risinājumi
2015. gada 24. februārī plkst 15.06 noklausījos LR1 Ģimenes studijas raidījumu par Pārtikas alerģiju bērniem.
Klausies raidījumu te Pārtikas alerģija vai nepanesamība bērniem - aktuāla veselības problēma
Un te dažas manas domas pēc raidījuma. Uzmestas ātri un nebūt nepretendējot uz plašu un vispusīgu temata apskatu šajā ierakstā.
Bērnu Klīniskās Universitātes Slimnīcas (BKUS) speciālistes Alergoloģe Elīna Aleksejeva un Pediatre Regīna Pakalne raidījuma laikā centās atbildēt uz daudziem jautājumiem par šo nebūt ne vieglo tēmu, taču kopumā saruna likās ļoti vispārīga ar uzsvaru uz alergēnu noteikšanu un alerģisko produktu izslēgšanu no bērna uztura. Nemaz netika piedāvāts, KO DARĪT vecākiem, domājot par bērna veselību ilgtermiņā.
Pavisam dīvaina likās ārstes atbilde uz jautājumu Kāpēc bērniem tagad ir tik daudz alerģiju. Viņas versijā tas ir kā dabas paredzēts slimošanas veids (daktere saka Līdzsvars) laikā, kad mums vairs nav infekcijas slimību epidēmiju, kas bija aktuālas gadsimtus atpakaļ.
Iespējamie cēloņi
Te ir mans piedāvājums bēdīgās bērnu veselības cēloņus meklēt daudz plašākā griezumā:
- skatīt bērna veselību komplektā ar mammas (un pat vecmammas) veselību
- atcerēties, cik zāļu ir lietojusi alerģiskā bērna mamma
- ņemt vērā, kā mazais piedzimis, saprotot, ka ķeizargrieziens mazulim laupa iespēju savā zarnu traktā dabūt pirmās baktērijas no mammas dzemdību ceļiem, kas tālāk kalpo kā imunitātes sēkla visai dzīvei
- atminēties, kāda ir bijusi mammas diēta, jo īpaši grūtniecības un mazuļa barošanas laikā
- ja pieniņa mammai nepietiek, drīz mazuli sākam piebarot ar mākslīgajiem piena maisījumiem, domājot, ka fabrikā tapis ciparos izteikts piena/sojas pulveris dos bērnam veselību
- apdomāt, ko bērns ikdienā ēd (un nevaram gaidīt labu veselību, ja mazais pārtiek no saldumiem, maizes, makaroniem un pasterizēta, homogenizēta piena)
- saprast, ka pat šķietami veselīga pārtika var būt piesārņota ar pesticīdiem un hormoniem
- domājam, ka ķermeņa kopšanas kosmētika ir nekaitīga, un, tā domājot, ai, kā kļūdāmies. Te varu minēt, piemēram, saules aizsargkrēmu lietošanu bērniem bailēs no ādas vēža (kur īstenībā tieši saule mums palīdz būt veseliem)
- tāpat vakcīnas nepadara mūsu bērnus veselākus
- lietotās antibiotikas, steroīdu krēmi, inhalatori un citas zāles
- vides faktori - ūdens kvalitāte, trauki, veļas pulveri, ko lietojam utt.
- utt., utjpr.
Visu šo (un daudzu citu) faktoru summa rezultējas bērnu sliktajos veselības rādītājos.
Viens no tiem ir "caurumoto zarnu" (leaky gut) sindroms, kas neaizšķērso ceļu nesagremotai pārtikai, kas kā toksīni nonāk asinīs. Šis ir ātrākais ceļš uz Autoimūnām saslimšanām, kas, jā, kļūst arvien jaunākas un jaunākas, tātad ar šīm nopietnajām slimībām jau slimo bērni, un Ekzēma ir viens piemērs.
Testi. Vai vajadzīgi?
Kā uzzinām raidījumā, BKUS tagad pieejamais Pārtikas Provokācijas tests ļauj (arī dubult-akli un placebo kontrolēti) daudz precīzāk noteikt pārtikas alerģijas. Taču, lai līdz tam tiktu, esot jāizstāv rindas uz alergologa vizīti.
Tev zināšanai - līdzīgu informāciju var iegūt, veicot pavisam vienkāršu pārtikas nepanesības testu mājās. Aizdomīgo produktu sašķaidi, saberz, sasmalcini un vakarā pirms gulētiešanas ar šo putriņu iesmērē mazajam elkoņa locītavas iekšpusi. Gādā, lai līdz rītam tur netiktu klāt ūdens, tātad vajag garās piedurknes pidžamai. Ja no rīta tai vietā uz ādas ir sārtums, tas nozīmē, ka bērna organismam ir reakcija uz attiecīgo produktu. Ja uz ādas sārtuma nav, tas liecina, ka bērns šobrīd nav jutīgs uz testēto produktu. Protams, šis mājas tests neiedos ciparus, taču ļaus kvalitatīvi izvērtēt, no kādiem produktiem mazajam labāk izvairīties.
Atgādinu, ka šis raksts nav domāts kā pilnīgs problēmas izklāsts. Tāpat te nav minēti visi iespējamie testi.
GAPS - Veselība no iekšpuses uz āru
Un ko tad darīt, ja vainīgais atrasts? Mēģināšu ieskicēt galveno domu.
Galvenā vecāku uzmanība jāvelta bērna zarnu trakta sakārtošanai. Jo tam ir vistiešākais sakars ar ādu - tā mums signalizē, kas nav kārtībā organismā. Tas nozīmē, ka pareizā pieeja ekzēmas ārstēšanai arī būtu no iekšpuses uz āru, nevis otrādi. Diemžēl bieži vecākiem dermatologs iesaka steroīdus saturošus krēmus ārējai ādas apārstēšanai. Jā, smēres varbūt kādu brīdi var padarīt bērnu skaistāku, taču tās iedzen simptomus vēl dziļāk, un pilnīgi noteikti neved uz veselību.
Kā tad atveseļot bērna zarnu traktu? Ar nopietnu darbu ikdienā, domājot, ko bērns ēd. GAPS diēta ir labākā uztura programma, ko līdz šim zinu, kas tieši fokusējas uz zarnu trakta atveseļošanu.
Viens no GAPS diētas stūrakmeņiem ir gaļas un kauliņu buljons (jo ilgāk vārīts, jo labāk), kas ar savu bagātīgo aminoskābju sastāvu nodrošina ķieģelīšus veselu šūnu veidošanai. Otrs svarīgs GAPS diētas aspekts ir Probiotiķi tātad labās baktērijas, kas ideālajā gadījumā ir galvenie iedzīvotāji zarnu traktā. Probiotiķi jādod bērnam visos iespējamos veidos, vislabāk, dabiskā veidā ar produktiem, kas bagātīgi satur labās probiotiskās baktērijas - skābi kāposti, fermentēti dārzeņi, kefīrs, dabiskie jogurti un citi raudzētie piena produkti. Vēl viens valis, uz kā balstīta GAPS diēta, ir labie tauki - sviests (vēl labāk - Gī sviests), krējums, avokado, dzīvnieku tauki, kokosriekstu eļļa u.c.
Taču mistiskie GAPS burti nenozīmē tikai diētu. Uztura sakārtošana no tāda, kas kaitē, uz tādu, kas atveseļo, ir tikai viens no lielajiem (vislielākais) blokiem GAPS uztura programmā. Taču tikpat svarīgi ir arī divi pārējie - organisma attīrīšana un nepieciešamo vitamīnu lietošana., kur nevaru nepieminēt Zivju eļļas nozīmi. Par to visu vairāk lasi sadaļā GAPS Uztura programma.
Veselība iekšā, veselība ārā
Tas lai Tev dod cerību, ka ir ceļš ārā no bērna niezes dēļ negulētām naktīm un līdz jēlumam nokasītām kājiņām un rociņām. Bet tas prasīs darbu. Un to enerģiju un naudiņu, ko vari veltīt, staigājot pie ārstiem, meklējot to vienīgo (vai vairākus) vainīgo ēdienu, ko Tavs bērns nedrīkst ēst (Tu jau tāpat to zini), ir vērts investēt, organizējot savai ģimenei pēc iespējas labākas kvalitātes pārtikas iegādi, ideālajā gadījumā, tā ir ekoloģiski audzēta. Latvijā mums ir lieliskā Tiešās pirkšanas pulciņu kustība.
Un, jo ātrāk Tev izdosies atgriezties pie sentēvu ēšanas paradumiem, jo veselāki būs Tavi bērni. Kā Sally Fallon - Weston A. Price Foundation radītāja un vadītāja saka - nepērc neko veikalā, ko Tava vecmāmiņa neatpazītu kā ēdienu. Weston A. Price Fonds popularizē dabiska un veselīga ēdiena lietošanu (ar īpašu uzsvaru uz nepārstrādāta piena lietošanu, bet par to citu reizi), pievienojies arī Tu, lai drīzumā varam izveidot šī fonda nodaļu Latvijā. Te saite uz Sally Fallon grāmatu Nourishing Traditions.
Redzi, kā no Pārtikas alerģijām caur to simptomiem uz ādas aizrunājāmies līdz veselīgai ēšanai. Un tas nebūt nav pārsteigums. Jo ikviens vecāks, kam bērniņš ir alerģisks vai jutīgs uz kādu pārtikas produktu (un visbiežāk tas izpaužas kā niezoši izsitumi uz ādas), taču pavisam tieši saprot attiecīgā vainīgā pārtikas produkta saistību ar bērna pumpām. Lai šī tik pašsaprotamā saikne paliek prātā arī no cita aspekta - ka pārtikai ir iespējams bērna ādu un veselību arī sakārtot.
Izvēlies būt vesels!
Silvija