Ir risinājums 19.02.2015, Papildināts 25.10.2017
Savu tagadējo zināšanu gaismā varu Tev pateikt, ka atvilnis nozīmē, ka kuņģī skābes ir par maz, lai cik tas neloģiski neliktos. Un labākais un ātrākais risinājums ir pirms katras ēdienreizes lietot preparātus Betaine HCl with Pepsin vai Betaine HCl, kas skābes daudzumu palielina. Palīdz arī pavisam nedaudz ūdens ar citronu vai nedaudz ābolu sidra etiķa klāt pie ēdiena vai pirms ēdienreizes.
Zinot, ka baktēriju mīļākais ēdiens ir ogļhidrāti, viegli saprast, ka, jo vairāk mēs (un tātad mūsu baktērijas) ēdīsim ogļhidrātus, jo straujāk vairosies baktērijas, kas uzturēs nepatīkamos simptomus. Tātad, lai ātrāk sev palīdzētu, rūpīgi jāizrevidē arī sava ēdienkarte un būtu jāskatās samazināta ogļhidrātu satura diētu virzienā, kā specifisko ogļhidrātu diēta (SCD) un GAPS.
Tagad vēl labāk saprotam, kāpēc ārstu ieteiktās zāles (ar mērķi mazināt skābi kuņģī) ne tik vien kā nepalīdz, bet ilgtermiņā situāciju pastiprina - skābes mazāk, baktērijas dzīvo uz nebēdu, un atvilnis turpinās, tikai to nomaskē ar sārmainām zālēm, kas maldinoši mums iedveš, ka problēmas nav.
Es mājas darbu jau esmu izdarījusi Tavā vietā, un apstaigājusi Rīgas aptiekas. Ne tik labā ziņa ir, ka LV aptiekās preparātu kuņģa skābes palielināšanai nav. Tikai vienā aptiekā man solīja pasūtīt no Ukrainas, taču tam vajagot ārsta recepti. Domāju, Ukrainai šobrīd savu problēmu pietiek. Tāpēc, ja manis īsumā izstāstītais Tev liekas saprotams, meklē skābes preparātus (labi, ja ir klāt Pepsīns - ferments, kas dabiski izdalās kuņģī un sašķeļ olbaltumvielas) internetā. Un 2 augstākminētie ir tikai piemēri (kas par labu cenu nodrošina labu kvalitāti), bet Tu droši vari meklēt citus preparātus, kas būtu vislabākie tieši Tev.
Protams, visu dzīvi lietot sālsskābes tabletes arī nav nekāds prieks. Tāpēc jādomā par šo lietu plašāk. Vēlāk uzrakstīšu, kādas vēl problēmas rodas organismā, ja kuņģī skābes nepietiek. Kā noproti, daudzas no tām saistītas ar organisma nespēju pilnīgi izmantot (asimilēt) barības vielas, kas mums būtu jāuzņem ar pārtiku. Viens no piemēriem apskatīts rakstā Depresijas iemesli. Dzelzs deficīta anēmija.
Īstenībā aina ir vēl mazliet komplicētāka, un brīžam grūti pateikt, kur gals, kur sākums - vai vispirms kuņģī iedzīvojas baktērijas, kas mazina skābumu, vai samazināts kuņģa skābums rada labvēlīgu vidi baktērijām. Iespējams, tam visam var būt sakars ar vēl citu sfinkteri (musculus sphincteris pyloricum) - muskuli, kas noslēdz kuņģi virzienā uz divpadsmitpirkstu zarnu, kur videi jābūt sārmainai. Ja šis slēdzēj-muskulītis nedarbojas, kā daba to paredzējusi, tad iespējamas 2 problēmas - gan stiprā kuņģa skābe var tikt tālāk divpadsmitpirkstu zarnā, kur tā dedzina un ar laiku izveido iekaisumu un čūlas, kā arī sārmainā vide (un žults) no divpadsmitpirkstu zarnas var nonākt kuņģī (bile reflux), kur tādā veidā tiek samazināts skābes stiprums, un tas, iespējams, ir īstais iemesls notikumiem, kas aprakstīti augstāk. Bet par šo visu būtu jāraksta citā reizē.
Lai vēl vairāk komplicētu šo jau tā sarežģīto bildi, varu piemetināt, ka var būt arī ģenētiski faktori (MTHFR), kas regulē kuņģa skābes izdalīšanos, jo tie definē un ietekmē šūnu mitohondriju (enerģijas ražotāju) darbību. Bet tā ir milzu tēma, līdz kuras aprakstīšanai ceru kādreiz nonākt.
Silvija Ābele,
Veselības, Holistiska dzīvesveida un GAPS konsultante
Te ielieku saites uz, manuprāt, labiem rakstiem par kuņģa skābes nepietiekamības tēmu:
- 3 testi kuņģa skābuma noteikšanai
- Kā lietot Betaine HCl samazināta kuņģa skābuma gadījumā
- 4 Biežākās Betaine HCl lietošanas kļūdas
- https://chriskresser.com/what-everybody-ought-to-know-but-doesnt-about-heartburn-gerd/
- https://chriskresser.com/the-hidden-causes-of-heartburn-and-gerd/
- https://chriskresser.com/more-evidence-to-support-the-theory-that-gerd-is-caused-by-bacterial-overgrowth/
Turpmāk vēl